ARTYKUŁY z tagiem: Portugalia

2015-05-15
Tagi:
Nowicjat, Portugalia, Śluby
Lokalizacja:
Świat
Śluby zakonne w Santarem

W minioną sobotę dwóch naszych współbraci złożyło pierwsze śluby zakonne w nowicjacie europejskim w Portugalii, w Santarem. Nowicjusze – Mateusz Adam Poręba, lat 23, z Polski, oraz Quisito Orlando Veloso, lat 26, z Mozambiku – złożyli śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości zgodnie z regułą życia Misjonarzy Kombonianów. 

Ojciec Gianni Gaiga, reprezentant Wikariusza Generalnego w Polsce, przewodniczył uroczystej Eucharystii, a o. Jose da Silva Vieira, prowincjał Portugalii, wygłosił homilię. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele misjonarzy i misjonarek ze wszystkich czterech gałęzi rodziny komboniańskiej, reprezentanci wspólnot w Gualdim, Santarem, Lamorosa, Telhal, Maia i Villa Nova z Famalicao, gdzie nowicjusze przeżywali poszczególne etapy swojej formacji, a także wielu przyjaciół i sąsiadów.

Ojciec Jose Vieira podczas homilii powiedział, że złożenie pierwszych ślubów w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego jest szczęśliwym zbiegiem okoliczności, podkreślającym stały związek pomiędzy konsekracją i misją. Jesteśmy osobami konsekrowanymi przez naszą służbę misjom. Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa nie zamykają nas w świecie naszych sztywnych prawd i cnót, ale otwierają na misje poprzez naszą ludzką słabość: misjonarz żyje w czystości, aby kochać wszystkich całym swoim sercem; jest ubogi, aby się dzielić; jest posłuszny, aby rozeznać we wspólnocie, jaki jest plan Boga w realiach w których żyje. A prosząc o błogosławieństwo Boże dla Mateusza i Quisito, rzekł: Niechaj śluby zakonne, które dzisiaj złożyliście na jeden rok, będą tak naprawdę na całe życie w służbie misyjnej dla Kościoła i naszego zgromadzenia komboniańskiego, które was przyjmuje z wielką radością jako swoich najmłodszych braci.

Natomiast nowi bracia we wspólnym oświadczeniu swoje pierwsze śluby określili jako Dzień z Chrystusem i z Kościołem, podkreślając jednocześnie, że nie jest to tylko ich zasługa, że dotarli do tego bezprecedensowego wydarzenia w ich życiu, a także że ich droga nie zawsze była usłana różami – było wiele radości, ale też były chwile smutku. Quisito poinformował zebranych, że w czasie trwania jego nowicjatu w Santarem stracił oboje rodziców w ojczystym Mozambiku.

Po wakacjach spędzonych w rodzinnym kraju Quisito wyjedzie do Brazylii, aby ukończyć studia teologiczne w São Paulo, Mateusz zaś po krótkim pobycie w Polsce uda się do Nairobi w Kenii, aby również kontynuować dalszą formację. Czterej nowicjusze z pierwszego roku – trzej Mozambijczycy i jeden Portugalczyk – będą kontynuować formację w nowicjacie, udając się na doświadczenia pastoralne i wspólnotowe do Lamarosa, Talhal, Maia i Famalicao.

 

comboni.org

 

WRÓĆ