ARTYKUŁY z tagiem: Płd. Sudan

2013-07-11
Tagi:
Afryka, Płd. Sudan
Lokalizacja:
Świat
Druga rocznica niepodległości Południowego Sudanu

Południowy Sudan odłączył sie od Sudanu 9 lipca 2011 roku po tym jak na referendum, sześć miesięcy wcześniej, ponad 90% ludności opowiedziało się za tym, aby stać się oddzielnym państwem po ponad 20 latach trwającej wojnie, zakończonej podpisaniem traktatu pokojowego w 2005 roku.

           Dwa lata temu Południowy Sudan stał się niepodległym państwem. Jednak krajem nadal rządzi korupcja, łamanie praw człowieka, konflikty oraz walki o roponośne tereny na granicy Północy z Południem.

            Jeszcze przed obchodami drugiej rocznicy urodzin Południowego Sudanu ludność Dżuby była zajęta wyrównywaniem dróg i łataniem dziur. Niektórzy mówią, że położony asfalt w miejscu gdzie wcześniej był busz pokazuje jak szybko rozwija się stolica. Wojna z Sudanem doprowadziła, że Południe jest jednym z najbardziej nierozwiniętych miejsc na ziemi. Jest w czołówce pod względem śmiertelności niemowląt i analfabetyzmu, ma najwyższy stopień śmiertelności kobiet w ciąży na świecie. Bank Światowy miał trudności, aby sklasyfikować to państwo nawet jako biedne.

Niektórzy po tych dwóch latach niepodległości krytykują to raczkujące państwo, które zostało stworzone przez różne grupy rebelianckie, które nie daje sobie rady w kierowaniu gospodarką i relacjami z Sudanem.

Południowy Sudan odłączył sie od Sudanu 9 lipca 2011 roku po tym jak na referendum, sześć miesięcy wcześniej, ponad 90% ludności opowiedziało się za tym, aby stać się oddzielnym państwem po ponad 20 latach trwającej wojnie, zakończonej podpisaniem traktatu pokojowego w 2005 roku.

Onyoti Adigo Nyikwec, lider Ruchu Wyzwolenia Sudanu SPLM-DC, głównej partii opozycyjnej, wyraził swój sprzeciw przeciw wstrzymaniu wydobywania ropy naftowej w styczniu 2012 roku, ponieważ stanowi 98% dochodów państwa - wydawało się jednak, że innej alternatywy nie ma. Jednak dla wielu zatrzymanie wydobycia ropy było obojętne, gdy szerząca się korupcja doprowadziła prezydenta Salva Kiira o prośbę do 75 byłych i obecnych urzędników o zwrot państwu 4 milionów dolarów. "Jednak z olejem czy bez, państwo i tak nic nie robiło dla dobra mieszkańców Pd. Sudanu" - powiedział Nyikwec.

Jednak urzędnicy powoli zaczynają sobie zdawać sprawę, że będą odpowiedzialni przed ludźmi w wyborach w 2015.

            Pamiętny dzień, setki tysięcy ludzi zgromadziło się, aby świętować drugą rocznicę niepodległości. Ceremonia prowadzona była przez pierwszego prezydenta Pd. Sudanu Salva Kiira. Uczestniczyli także prezydenci Somalii, Botswany, Rwandy, Ugandy i wiele grup dyplomatycznych.

Podczas obchodów, które miały miejsce w mauzoleum John Garag, w stolicy kraju w Dżubie, prezydent Kiir ogłosił, że kraj pozostanie cały czas wolny nawet jeśli będzie on przechodził trudności i będzie poddawany wyzwaniom. "Niesłychane cierpienie sudańczyków południa stało się fundamentem w osiągnięciu wolności, którą teraz świętujemy" - powiedział Salva Kiir.

"Odwaga, której nie zatraciliśmy podczas naszej walki wyzwoleńczej jest wyrazem naszej wspólnej nadziei w budowaniu wspólnej przyszłości dla wszystkich mieszkańców Południowego Sudanu. Jest to nadzieja bazująca na zasadach wolności, samodzielności, postępu i sprawiedliwości dla wszystkich".

Tematem tego dnia było hasło: "w kierunku efektywnego budowania narodu i dobrobytu dla wszystkich", wraz z obecnością członków 10 państw, z paradami wojskowymi, przemówieniami, śpiewem, tańcem i sportem.

Salva Kiir podkreślił, że od czasu zdobycia niepodległości, przed Południowym Sudanem stanęły wielkie wyzwania; niepewność na terenach Jonglei, łamanie praw człowieka przez państwową armię, wstrzymanie wydobycia ropy i konsekwencje tego, czyli trudność w rozwoju gospodarczym.

"Powinniśmy być w innym miejscu; na drodze budowy narodu, gdyby nie utrata źródła przychodów w 2012 roku czyli zamknięcie wydobycia ropy, które powodowało, że wiele projektów rozwojowych musiało zostać przesuniętych na późniejszy termin".

Prezydent wezwał SPLA, aby wykazywali profesjonalizm w tym co wykonują, dodając że żaden żołnierz, który naruszy prawa człowieka nie odejdzie bezkarnie.

Pomimo stawianych państwu wyzwań, kraj był także świadkiem znaczących osiągnięć, powiedział prezydent. Należą do nich; wydanie dziewięciu weksli i praw, otwarcie czterech operatorów telefonii komórkowych i planowanej na sierpień inauguracja rafinerii Bentiu.

Głównymi priorytetami na rok 2013 są: wzmocnienie rolnictwa, górnictwa i inne sektory nie-olejowe, a także rozwój infrastruktury, w tym alternatywnego rurociągu w celu wspierania rozwoju gospodarczego. Innymi priorytetami jest zapewnienie podstawowych usług takich jak: edukacja, zdrowie i woda dla wiosek.

Prezydent podkreślił, że oprócz podpisanej umowy o współpracy Północy z Południem, kwestia związana z Abyei powinna zostać rozwiązana.

Salva Kiir zwrócił się do ludu: "Nie zapomniałem o tobie. Jestem świadom, że wielu z was nie może sobie pozwolić na jeden posiłek dziennie. Jestem świadom, że wiele matek walczy, aby wykarmić swoje rodziny liczące nawet 20 osób za mniej niż 20 funtów dziennie. Jestem świadom żołnierzy SPLA, których wynagrodzenie nie spełnia ich oczekiwań. Te sytuacje mogą się zmienić i się zmienią."

 

WRÓĆ