ARTYKUŁY z tagiem: Płd. Sudan

2013-12-30
Tagi:
Płd. Sudan
Lokalizacja:
Świat
Napięta sytuacja w Sudanie Południowym

Ostatnie dwa tygodnie nie były spokojne dla mieszkańców tego młodego państwa. Groźba wojny domowej i zamieszki na tle etnicznym zagroziły wielu mieszkańcom wsi oraz miast.

Nie ma konkretnych danych jak dużo osób już ucierpiało wskutek walk, ale jak podaje agencja Reuters około 1000 osób zabito, 800 jest rannych a tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy.

Sudan Południowy powstał w 2011 roku po przeprowadzeniu referendum, w którym obywatele dziesięciu prowincji zdecydowali o odłączeniu od Sudanu ze stolicą w Chartumie. Było to możliwe dzięki porozumieniu podpisanym w 2005 r. między sudańskim rządem a Ludową Armią Wyzwolenia, które kończyło długo trwającą wojnę domową. Młode państwo od samego początku miało problemy z biedą, powszechnym ubóstwem, korupcją oraz brakami w infrastrukturze.

Obecnie napięta sytuacja spowodowana jest dymisją wiceprezydenta Rieka Machara w lipcu 2013 r, który pochodzi z plemienia Nuerów (jedna dziesiąta mieszkańców Sudanu Płd.) przez prezydenta Salva Kiir Mayardit z plemienia Dinków (stanowi połowę ludności). Obie grupy etniczne współpracowały ze sobą w latach 70. w tworzeniu nowego państwa, jednak dwadzieścia lat później Nuerowie zdradzili Dinków i zaczęli współpracę z rządem w Chartumie. Od tego momentu oba plemiona są wrogo nastawione do siebie, bez względu na to, że w efekcie Nuerowie pomogli w końcowej fazie wojny Dinkom.

Dymisja wiceprezydenta oraz miesiące napięć między plemionami spowodowały wybuch intensywnych walk 15 grudnia w pobliżu stolicy, Dżubie. Nuerowie zarzucają prezydentowi autorytarne zapędy i brak poprawy sytuacji państwa, natomiast Kiir oskarża Nachera o próbę zamachu stanu i udział w spisku. W 7 na 10 prowincji trwają lub tlą się konflikty zbrojne, najpoważniejszy w Jonglei. Zaatakowana została baza misji pokojowej ONZ oraz amerykański samolot.

Obecnie trwają rozmowy między rządem a rebeliantami, które mają zakończyć konflikt. Do walk włączyła się Biała Armia, lojalna Nacherowi, która w 1991 r. dokonała masowych mordów na plemieniu Dinka. Armia rozpoznawana jest po popiele, który przygotowany jest ze spalonego krowiego nawozu, odstraszającego owady. W większości są to młodzi ludzie uzbrojeni w maczety, kije i pistolety. Propozycja Kiira, gwarantująca zakończenie walk oraz uwolnienie ośmiu z dziesięciu polityków, którzy popierają Nachera została odrzucona.

 

Krystyna

WRÓĆ