ARTYKUŁY z tagiem: Płd. Sudan

2014-01-04
Tagi:
Płd. Sudan
Lokalizacja:
Świat
Rozpoczynają się negocjacje w Południowym Sudanie

3 stycznia w Addis Abeba (Etiopia) rozpoczęły się negocjacje między rządem Sudanu Południowego a rebeliantami. Oto lista czterech rzeczy, które należy wiedzieć, aby lepiej zrozumieć to, co dzieje się w Sudanie Południowym ...

3 stycznia w Addis Abeba (Etiopia) rozpoczęły się negocjacje między rządem Sudanu Południowego a rebeliantami .

W dniu 31 grudnia, Riek Machar, wiceprezydent i przywódca rebeliantów poinformował, że miasto Bor jest pod kontrolą rebeliantów oraz  o tym iż  wysłał trzy osoby do Addis Abeba w Etiopii na pertraktacje z rządem. Ale walki w kraju nadal trwają.

Oto lista czterech rzeczy, które należy wiedzieć, aby lepiej zrozumieć to, co dzieje się w Sudanie Południowym :

Czym jest Sudan Południowy ? Sudan Południowy jest najmłodszym państwem na świecie. Ogłoszenie niepodległości od Sudanu nastąpiło w dniu 9 lipca 2011 r., po uprzednim referendum . Sudan Południowy ma 11 milionów mieszkańców i jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie (tylko 35 procent dróg jest wybrukowana  a analfabetyzm osiąga 73%). Gospodarka Sudanu Południowego jest całkowicie uzależniona od eksportu ropy naftowej . Od 2011 roku, problemy gospodarcze pogorszyły się w wyniku sporów terytorialnych o kontrolę wydobycia ropy naftowej z  Sudanem. Mimo że Sudan Południowy jest bogaty w złoża naftowe , rafinerie są tylko w Sudanie. Z punktu widzenia gospodarczego i handlowego Juba (stolica Sudanu Poludniowego) zależy od swego sąsiada z północy: ropa naftowa z Sudanu Południowego  musi być rafinowana przed sprzedażą .

Dlaczego mieszkańcy tego kraju walczą ze sobą ? W Sudanie Południowym fala przemocy wybuchła 15 grudnia 2013 r. , kiedy to żołnierze z grupy etnicznej Dinka zaczęli sprzeczać się z innymi członkami armii grupy etnicznej Nuer , oskarżając ich o przygotowywanie zamachu stanu .  Żołnierze Nuer są dowodzeni przez byłego wiceprezydenta Riek Machar, który został odwołany przez prezydenta Salva Kiir w lipcu 2013 roku . Kiir i Machar od dawna poróżnili się o kontrolę rządu przez swoją partię , Ruch na Rzecz Wyzwolenia Ludu Sudanu (SPLM ) . W kwietniu , uprawnienia Wiceprzewodniczącego (Riek Machar) zostały już zawężone . W związku z wyborami prezydenckimi w 2015 roku , Machar był gotowy aby zakwestionować  przywódczą rolę obecnego prezydenta w partii . Ponadto Kiir i Machar należą do dwóch różnych grup etnicznych : Kiir jest członkiem plemienia Dinka, największej grupy etnicznej Sudanu Południowego , a Machar pochodzi z plemienia Nuer , drugiej co do wielkości.

Jak Sudan Południowy uzyskał niezależność ? Jak w większości krajów afrykańskich ,  droga ku niepodległości Sudanu Południowego ma swoje korzenie w kolonialnej historii kraju . Sudan był kolonią brytyjską . Około 1890 roku ,Wielka Brytania przyłączyła terytorium Sudanu Południowego do dzisiejszego Sudanu nie przywiązując szczególnej uwagi do etnicznych i kulturowych różnic tych terytoriów. Uczyniono tak także dlatego aby zakwestionować roszczenia Egiptu względem północnej części. Pomimo sztucznego połączenie tych dwóch terytoriów przez władze kolonialne, różnice od początku były bardzo wyraźne : podczas gdy ludność północy była w większości arabska, na południe zamieszkiwane było przez ludność plemion subsaharyjskich wyznań chrześcijańskich i animistycznych.

W roku 1956 , po ogłoszeniu niepodległości Sudanu i wycofaniu się władz kolonijnych granice kraju pozostały niezmienione , a stolica pozostała w Chartumie.  W tym też czasie Południe zaczęło domagać się niepodległości . W rzeczywistości wojna domowa wybuchła już w 1955 roku , jeszcze przed uzyskaniem niepodległości od Wielkiej Brytanii , a zakończyła się dopiero w roku 1972. Sukcesem było wtedy  przyznanie większej autonomii dla części południowej ze stolicą w Juba . W 1983 roku, gdy Chartum nagle odwołał uszanowanie autonomii przyznanej wcześniej Południowi, rozpoczął się drugi konflikt. Druga wojna domowa zakończyła się w 2005 roku. Podpisano wtedy traktat pokojowy , który przewidywał referendum w sprawie niepodległości Sudanu Południowego .

W dniu 9 lipca 2011 r., 98,8 procent Sudańczyków z Południa  zagłosowało za niepodległością .

Czy jest to konflikt etniczny ? Po części tak, i jest on związany z wojną o niepodległość . Lata wojny domowej w Sudanie sprawiły, iż utworzyły się tam bojówki milicji ukształtowane na bazie etnicznej. Bojówki te zostały  scalone e jedną armię, armię narodową Sudanu ( SPLA South ).  Jednak już w roku 1991 armia ta podzieliła się pomiędzy żołnierzy pochodzenia Dinka i tych, którzy należeli do plemienia Nuer. Ci ostatni obecnie zaatakowali miasto Bor , zabijając przy tym dwa tysiące osób. Konflikt między Nuer i Dinka w armii został częściowo załagodzony podczas drugiej wojny domowej , ale spór polityczny między Salva Kiir i Riek Machar stwarza realne ryzyko odnowienia starych napięć między tymi dwoma grupami .

 

Źródło: Internazionale, 3 gennaio 2014

oprac.: br. Jacek Pomykacz, mcccj

WRÓĆ