ARTYKUŁY z tagiem: Świadkowie

2012-03-23
Tagi:
Misjonarz, Modlitwa, Świadkowie
Lokalizacja:
Polska
KOCHAJĄC DO KOŃCA... – Dzień Modlitwy i Postu za misjonarzy Męczenników

Nie bójcie się żyć dla miłości, dla tej Miłości warto żyć - tekst tego krótkiego kanonu znali z pewnością i doskonale rozumieli ci, którzy nie tylko żyli dla Miłości, ale też żyli Miłością i dla Niej oddali swe życie. 24 marca - już po raz 20. Kościół katolicki obchodzi Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Dzień modlitewnej pamięci o tych, którzy oddali swe życie za wiarę w Chrystusa oraz za swych braci i siostry w wierze, obchodzi się z inicjatywy Młodzieżowego Ruchu Misyjnego Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech. Jest to rocznica śmierci arcybiskupa San Salvador Oscara Arnufo Romero, który został zamordowany 32 lat temu, 24 marca 1980 roku, w trakcie odprawiania Mszy Świętej.

 

Nie bójcie się żyć dla miłości, dla tej Miłości warto żyć - tekst tego krótkiego kanonu znali z pewnością i doskonale rozumieli ci, którzy nie tylko żyli dla Miłości, ale też żyli Miłością i dla Niej oddali swe życie. 24 marca - już po raz 20. Kościół katolicki obchodzi Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Dzień modlitewnej pamięci o tych, którzy oddali swe życie za wiarę w Chrystusa oraz za swych braci i siostry w wierze, obchodzi się z inicjatywy Młodzieżowego Ruchu Misyjnego Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech. Jest to rocznica śmierci arcybiskupa San Salvador Oscara Arnufo Romero, który został zamordowany 32 lat temu, 24 marca 1980 roku, w trakcie odprawiania Mszy Świętej.

Większość z nas pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że średnio co 3 minuty umiera za wiarę jeden chrześcijanin. Rocznie ginie około 170 tysięcy chrześcijan, w tym także misjonarze. Ci, którzy całe życie ofiarowali Bogu oraz pracy na rzecz swych braci i sióstr giną w milczeniu i pokornej, codziennej pracy. Ich życie to całkowite zaangażowanie w głoszenie Ewangelii Jezusa Chrystusa, realizowane nie tylko w słowach, ale poprzez świadectwo własnego życia, w sytuacji cierpienia, ubóstwa, napięć, doznawania przemocy.
Dziś spróbujmy dokładniej przyjrzeć się powołaniu do służby Bogu i drugiemu człowiekowi. Pomyślmy o Męczennikach czyli Świadkach, którzy swe życie oddali za wiarę. Rozważmy ten aspekt powołania, który bardzo często jest pomijany. Powołanie, szczególnie misyjne, to nie droga usłana różami, choć z pewnością większość z nas tak to widzi. To wędrówka za Jezusem, która łączy się z gotowością wzięcia krzyża. Trzeba być świadomym, że cena bycia świadkiem Chrystusa niekiedy jest wysoka: wyszydzanie, brak zrozumienia, cierpienie a nawet śmierć.
W roku 2011 zostało zamordowanych 26 osób (jedna więcej niż w ubiegłym) w tym: 18 kapłanów, 4 siostry zakonne i 4 osoby świeckie. Najniebezpieczniejszym miejscem w ostatnim roku okazała sie Kolumbia, gdzie życie straciło 7 osób, zaraz po niej Meksyk, w którym zamordowano 5 osób, 3 osoby zginęły w Indiach, dwie w Burundii i po jednej w Brazylii, Paragwaju, Nikaragui, Demokratycznej Republice Konga, Sudanie Południowym, Kenii, Hiszpanii, na Filipinach oraz w Tunezji, gdzie zamordowano polskiego misjonarza - o. Marka Rybińskiego, pracującego w szkole salezjańskiej w Manoubie. Ks. Marek zginął 18 lutego. Jego ciało, z podciętym gardłem, znaleziono w jednym z pomieszczeń szkolnych.
Każda z tych osób była inna, różnili sie od siebie. Powody ich śmierci też były różne. Jedni stali sie ofiarami przemocy, inni zginęli w trakcie rabunku, w walce lub w trakcie niesienia pomocy. Ale łączyło ich jedno - miłość do Chrystusa oraz całkowite poświęcenie na rzecz swych braci i sióstr.
Do tej prowizorycznej listy dwudziestu sześciu osób należy dołączyć tych, o których nigdy się nie dowiemy, których nazwisk nigdy nie poznamy. To osoby, które cierpiały i zapłaciły najwyższą cenę za wiarę w Chrystusa. Jan Paweł II nazywał ich „armią nieznanych żołnierzy, która służyła wielkiej sprawie Boga.” Wspomnieć należy chociażby Shahbaza Bhatti- pakistańskiego ministra ds. mniejszości, pierwszego katolika na tym stanowisku, który bardzo żywo angażował się w budowę pokojowych relacji między różnymi wyznaniami w Pakistanie. Został zamordowany 3 marca zeszłego roku. Drugą osobą jest młoda Nigeryjka, pilnująca w Boże Narodzenie kościoła św. Teresy w Abudży. Zginęła w zamachu wraz z 35 innymi osobami.
Niech życie oraz bohaterska śmierć tych wszystkich osób, będzie dla nas przykładem jak prawdziwie żyć dla Chrystusa, jak głosić Ewangelię i według niej postępować. Niech świadectwo ich życia będzie dla nas drogowskazem postępowania.Asia Owanek, TUCUMowiczka
Na podstawie: www.missio.org.pl

 

 

„Kochając do końca”- tak brzmi temat XX Dnia Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Temat stanowi swego rodzaju streszczenie życia oraz idei osób, które oddały życie za wiarę. Oni kochali, kochali do końca, do ostatniego tchnienia, kochali miłością, która nie szukała własnych korzyści, poklasku, fleszy czy rozgłosu. Oni kochali miłością pokorną, cichą, ale jednocześnie ogromną i oddaną.
W 2011 roku zamordowano 26 misjonarzy. Obchodząc Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników poznajmy nazwiska tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wiarę w Chrystusa.- s. Jeanne Yegmane, Kongijka ze Zgromadzenia św. Augustyna, zastrzelona 15 stycznia w Dungu (Republika Demokratyczna Kongo)

- s. Angelina ze Zgromadzenia św. Augustyna; zamordowana 17 stycznia w Południowym Sudanie przez Lord’s Resistance Army (LRA); miała 37 lat

- ks. Rafael Reátiga Rojas, Kolumbijczyk oraz ks. Richard Armando Piffano Laguado. Zostali zamordowani w Bogocie 26 stycznia

- ks. Luis Carlos Orozco Cardona, z Kolumbii. Zamordowany 13 lutego w Rionegro (Kolumbia) Miał 26 lat i niecały rok kapłaństwa

- ks. G. Amalan, ksiądz diecezjalny z Indii. Zamordowany 16 lutego w Palayamkottai (Indie)

- o. Marek Rybiński, polski salezjanin. Został porwany a następnego dnia (18 lutego) zamordowany w Manouba (Tunezja); miał 33 lata

- ks. Romeu Drago, Brazylijczyk, zamordowany 19 lutego w Montes Claros (Brazylia)

- ks. Santos Sánchez Hernández, diecezjalny ksiądz z Meksyku zamordowany w nocy z 21 na 22 lutego w Mecapala (Meksyk); miał 43 lata

- ks. Julio César Alvarez, z Paragwaju. Zamordowany 14 kwietnia w Villarricca (Paragwaj ); miał 47 lat

-ks. Francisco Sánchez Durán, diecezjalny ksiądz z Meksyku. Zamordowany 26 kwietnia w Mieście Meksyk; miał 60 lat

-o. Gustavo Garcia, Kolumbijczyk ze zgromadzania Padres Eudistas. Zamordowany w Bogocie 12 maja; miał 34 lata

-ks. Salvador Ruiz Enciso, ksiądz diecezjalny z Meksyku. Zamordowany 22 maja w Tijuana (Meksyk)

-ks. Ricardo Muńoz Juárez, ksiądz diecezjalny z Hiszpanii. Zamordowany 3 czerwca w Cartagena (Hiszpania)

-ks. Marco Antonio Duran Romero, Meksykańczyk. Zamordowany 2 lipca w Matamoros (Meksyk); miał 48 lat

-ks. Marlon Ernesto Pupiro García. Zamordowany 23 sierpnia w Masaya (Nikargua); miał 40 lat

-ks. José Reinel Restrepo Idárraga. Zamordowany 1 września w Risaralda (Kolombia); miał 36 lat

-ks. Gualberto Oviedo Arrieta, diecezjalny ksiądz z Kolumbii. Zamordowany 12 września w Capurganá (Kolombia); miał 34 lata

-María Elizabeth Macías Castro, Meksykanka ze Świeckiego Ruchu Skalabrinianów. Zamordowana 24 września w Nuevo Laredo (Meksyk); miała 39 lat

-ks. Awuor Kisero, urodzony w Kenii. Zamordowany w Nairobi 3 października

-Luis Eduardo Garcia, Kolumbijczyk; Świecki Misjonarz. Porwany a następnie zamordowany 16 października w Popayan (Kolumbia)

-o. Fausto Tentorio, Włoch, Zamordowany 17 października w Mindanao (Filipiny); o. Fausto pracował na Filipinach od 1978 roku.

-s. Valsha John, hinduska ze Zgromadzenia Sióstr Miłości Jezusa i Maryji. Zamordowana 15 listopada w Pachwarla (Indie)

-s. Lukrecija Mamic, Chorwatka ze Zgromadzenia Sług Miłości i Francesco Bazzani, wolontariusz z Włoch. Zamordowani 27 listopada w Kiremba (Burundi)

-Rabindra Parichha, urodzony w Indiach, świecki katechista. Zamordowany 16 grudnia w Orissa (Indie)


Asia Owanek, TUCUMowiczka
Na podstawie: www.missio.org.pl

WRÓĆ