ARTYKUŁY

2013-01-06
Tagi:
Świat
Lokalizacja:
Świat
Uroczystość Objawienia Pańskiego

Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę (Mt 2, 11).

CZYTAJ DALEJ

2013-01-04
Tagi:
Afryka, Chad
Lokalizacja:
Świat
Czad - Wydalenie

W 2003 roku po wielu latach przygotowań w Czadzie rozpoczęto wydobycie i export ropy naftowej. 1112 instalacji ropy znajduje się na południu, większość blisko miasta Doba. Jednakże ludzie spodziewający się sporego przypływu gotówki otrzymali niewiele w zamian.

CZYTAJ DALEJ

2012-12-22
Tagi:
Życzenia
Lokalizacja:
Polska
Życzenia Bożonarodzeniowe

Z najlepszymi świątecznymi życzeniami
Misjonarze Kombonianie

CZYTAJ DALEJ

2012-12-11
Tagi:
Akcja Tucum, Ghana, Świecki misjonarz
Lokalizacja:
Świat
Budujemy KAPLICĘ w MAFI TOVE (Ghana)

Mafi Tove to niewielka wioska (ok. 1000 mieszkańców) w płd. – wsch. Ghanie. Jest to jedna z wielu wspólnot [tzw. outstation] należąca do parafii prowadzonej przez Misjonarzy Kombonianów, którzy przybyli na te tereny prawie 40 lat temu.

CZYTAJ DALEJ

2012-12-08
Tagi:
Świat
Lokalizacja:
Polska
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Tak głęboko w to wierzymy, dlatego czcimy Maryję jako pogromicielkę szatana miażdżącą głowę biblijnego węża, Niewiastę oczekiwaną przez patriarchów, przepowiedzianą przez proroków. To radosne święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma długowiekową tradycję – na wschodzie obchodzone było już od VII wieku, a na zachodzie od IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

2012-12-05
Tagi:
Kościół, Refleksje
Lokalizacja:
Polska
Uroczystość św. Mikołaja

Starożytne żywoty św. Mikołaja opowiadają o jego dobrym sercu i ewangelicznej prostocie. Był młodzieńcem niezwykle wrażliwym i nieśmiałym, potrafił dostrzec wiele biedy w mieście. Pan Jezus powiedział: „Kiedy dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu” (Hbr 6,3).

CZYTAJ DALEJ

2012-12-05
Tagi:
Afryka, Bodo, Czad, kombonianie, Listy
Lokalizacja:
Świat
Misja kombonianów w Czadzie

W kraju, w którym przecinają się ścieżki różnych ludów, kultur i religii, Kościół postrzegany jest jako koło napędowe transformacji społecznych. Misjonarze dają tam świadectwo, że Ewangelia pozwala przezwyciężać różnice etniczne i trwające od lat napięcia pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami.

CZYTAJ DALEJ

2012-11-24
Tagi:
Kongo, Listy, Misjonarz
Lokalizacja:
Świat
To już trzy miesiące - od o. Wojtka z DRC

Jeszcze pamiętam niekończące się pożegnania, ogniska, grille ... rozmarzyłem się. Tak, to już prawie trzy miesiące odkąd postawiłem stopę na "Czarnym Lądzie", używając tytułu jednej z moich ulubionych książek z dzieciństwa, autorstwa niejakiego Alfreda Szklarskiego jeśli pomnę dobrze nazwisko. Choć ta ziemia, dziś jeszcze niestety, przypomina inną książkę, Josepha Conrada "Jądro Ciemności".

CZYTAJ DALEJ

2012-11-21
Tagi:
Afryka, Mali
Lokalizacja:
Świat
Mali – Kiedy rozprzestrzenia się ogień…

Na początku roku, 22 marca, niezadowolona z reakcji rządu na niestabilną sytuację na północy, grupa malijskich żołnierzy dokonała zamachu stanu. Pod przywództwem kapitana Amadou Haya Sanogo, opanowali stolicę kraju Bamako i zadeklarowali zamiar przywrócenia bezpieczeństwa i porządku w kraju, ich zamiarem było także powstrzymanie Tuaregów na północy.

CZYTAJ DALEJ

2012-11-16
Tagi:
kombonianie, Tucum
Lokalizacja:
Polska
Nie jest mi wszystko jedno - wolontariat

Jednym z filarów ruchu TUCUM jest pomoc drugiemu człowiekowi rozumiana najczęściej jako wolontariat. Wyjście ku drugiemu, ku potrzebującemu pomocy zazwyczaj nie jest łatwe, bo wiele w nas strachu, egoizmu, obojętności... W codziennym życiu jest mnóstwo okazji kiedy możemy pomagać drugiemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ