ARTYKUŁY

2011-09-01
Tagi:
Dokumenty, Kościół
Lokalizacja:
Świat
Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2011 - „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20,21)

Z okazji Jubileuszu Roku 2000 Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, na początku nowego tysiąclecia chrześcijaństwa zdecydowanie zaakcentował konieczność ponownego oddania się niesieniu do wszystkich orędzia Ewangelii, „naśladując entuzjazm pierwszych chrześcijan” (list apostolski „Novo millennio ineunte”, 58). Jest to najcenniejsza posługa, jaką Kościół może dać ludzkości i każdej poszczególnej osobie poszukującej głębokich motywów, by przeżyć w pełni swoje życie. Dlatego ta sama zachęta rozbrzmiewa co roku podczas obchodów Światowego Dnia Misyjnego. Nieustanne głoszenie Ewangelii w istocie ożywia także Kościół, jego zapał, jego duch apostolski, odnawia jego metody duszpasterskie, aby były bardziej odpowiednie do nowych sytuacji - nawet tych, które wymagają nowej ewangelizacji - i były ożywiane zapałem misyjnym: „Misje odnawiają Kościół, wzmacniają wiarę i tożsamość chrześcijańską, dają życiu chrześcijańskiemu nowy entuzjazm i nowe uzasadnienie. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana! Nowa ewangelizacja ludów chrześcijańskich znajdzie natchnienie i oparcie w oddaniu się działalności misyjnej” (Jan Paweł II, encyklika „Redemptoris missio”, 2).

CZYTAJ DALEJ

2011-08-09
Tagi:
Afryka, Listy, Misjonarz, Płd. Sudan
Lokalizacja:
Świat
Marzenia Południowego Sudanu

 

Piszę do Was z serca Republiki Sudanu Południowego w przededniu ogłoszenia jej niepodległości. Chciałbym podzielić się z Wami atmosferą jaka tutaj panuje obecnie panuje.
Jutro ludność całego Sudanu Południowego będzie świętować swój pierwszy dzień jako odrębny i samodzielny naród. Po długim okresie walk stoczonych z Arabami z północy, którzy za wszelką cenę chcieli uniemożliwić odłączenie się południowej części kraju, nadszedł czas na realizację marzeń. Patrząc na całą tę sytuacje z punktu widzenia Południowców, nie można nie docenić wysiłków, które wreszcie przyniosły owoc. Wszyscy są pełni entuzjazmu i radości. Przygotowania do tego ważnego dnia trwają już od dłuższego czasu. Przyszła stolica naszej Republiki – Dżuba, w przeciągu kilku miesięcy całkowicie zmieniła swe oblicze. Z przeciętnego miasteczka wypełnionego mgłą unoszącego się kurzu, stała się czystym i kolorowym miejscem wypełnionym zasadzonymi wzdłuż ulic drzewami. Na większości głównych dróg, do niedawna utwardzonych jedynie kołami samochodów i stopami ludzi nią przechodzących, pojawił się asfalt. Estetykę miasta wzbogacają gdzieniegdzie kolorowe kwiaty i zielone trawniki, a w miejscach, gdzie do niedawna stały blaszane sklepiki dziś możemy zauważyć rosnące jak grzyby po deszczu wybudowane z trwałych materiałów budynki.

CZYTAJ DALEJ

2011-08-01
Tagi:
Daniel Comboni
Lokalizacja:
Świat
Comboni i rozeznawanie powołania

W procesie poznawania siebie i w odkrywaniu woli Pana Boga, pomocnym mogą okazać się przykłady życia innych ludzi, którzy już odkryli i wypełnili swoje powołanie. Jako kombonianin patrzę przede wszystkim na św. Daniela Comboniego, który dziś może się stać przewodnikiem także na twojej drodze. To w jaki sposób szukał, walczył, starał się zrozumieć plan Boży może być dla ciebie inspiracją w twoich poszukiwaniach.

CZYTAJ DALEJ

2011-07-28
Tagi:
Afryka, Czad, Listy, święcenia
Lokalizacja:
Polska
Czad - tańcząc z ludźmi

Ukończyłem studia teologiczne w czerwcu 2009, na kilka dni przed moim wyjazdem do Czadu. Jak inni misjonarze Kombonianie chciałem spędzić nieco czasu na misji przed moimi świeceniami. Wkrótce zostałem przydzielony do Moïssala w diecezji Sarh. Moïssala to wioska znajdująca się głęboko na południu. Aby się tam dostać potrzebna jest cierpliwość Joba. Przeciągająca się godzinami podróż na zakurzonej drodze z dziurami i wybrzuszeniami która sprawia nadwerężenie pleców. Okoliczni mieszkańcy uwielbiają Moïssala jako nazywanie jej miastem. Ale nie ma tu asfaltu, żadnego światła, a internet jeszcze się nie pojawił. Znajdują się tam szpital w opłakanym stanie, plac centralny z boiskiem piłki nożnej, jakieś szkoły, meczet i kościół.

CZYTAJ DALEJ

2011-07-27
Tagi:
Afryka, Listy, Środkowa Afryka, Świecki misjonarz
Lokalizacja:
Świat
Jeszcze nie zrobiłam wiele..., ale jestem tu.

"Wydaje mi się, że kluczem naszej misji jest stanięcie po stronie zmarginalizowanych. Ludzie tu żyjący posiadają bardzo niewiele, prawie nic, ale śpiewają, tańczą i śmieją się”, pisze Elia Gomes, pielęgniarka, która pracuje jako Świecka Misjonarka Kombonianka w Republice Środkowo Afrykańskiej. Publikujemy poniżej fragmenty jej listu wysłanego do Misjonarzy Kombonianów w Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

2011-07-06
Tagi:
Daniel Comboni
Lokalizacja:
Polska
Wierność Comboniego swej misji

Comboni był synem duchowym jednego z przedstawicieli ówczesnego ruchu misyjnego, don Nicola Mazza, księdza z Werony. Powołanie misyjne Comboniego rodzi się na skutek spotkania na swej drodze ks. Mazza i dzięki przypadkowemu kontaktowi z dramatem niewolnictwa Afrykańczyków (zaprzyjaźnił się z jednym z sudańskich niewolników, wykupionym przez Mazza na targu w Egipcie, sprowadzonym do Werony i tam wykształconym).

CZYTAJ DALEJ

2011-07-01
Tagi:
Daniel Comboni
Lokalizacja:
Polska
Comboni wciąż żywy

7 marca 1996 roku podczas beatyfikacji Daniela Comboniego nikt nie mógł przypuszczać, że już po siedmiu latach odbędzie się jego kanonizacja. Ten dzień wyznaczył nową drogę w procesie ewangelizacji Kościoła, głównie Kościoła afrykańskiego.

CZYTAJ DALEJ

2011-06-22
Tagi:
Daniel Comboni
Lokalizacja:
Polska
Misyjny Plan Odrodzenia Afryki

Afryka patrzyła na to, jak jej ziemie przebiegali kolonizatorzy, kupcy i agenci handlowi. W tej właśnie perspektywie trzeba widzieć misyjne odrodzenie w wieku XIX. Dzięki ruchowi misyjnemu można było powołać do życia Misję Afryki Centralnej.

CZYTAJ DALEJ

2011-02-25
Tagi:
MiFeZi
Lokalizacja:
Polska
Świadectwa po MiFeZi 2011

MiFeZi to moje pierwsze rekolekcje u Kombonianów. Generalnie ciężko mi jest opisać to w kilku zdaniach. Wydarzyło się tam tyle cudownych rzeczy. Najbardziej w pamięci utkwiły mi wizyty w DPS-ie. Ta radość, ludzi chorych, samotnych, starszych kiedy tam przychodziliśmy, ta chęć życia. Na pewno wiele wnieśli w moje życie. I te niezapomniane wrażenia z balu w DPS-ie. Drugim ważnym dla mnie momentem była adoracja. Było to niesamowite przeżycie bliskości Boga (podobnie jak podczas Lectio Divina). Wiem, że te rekolekcje są niezwykłe i wiele zmieniły w moim życiu. Nauczyłam się też cierpliwości, czego wcześniej mi brakowało. Dziękuję wszystkim Kombo z Krakowa za MiFeZi za każde słowo, za lepsze przeżycie modlitwy Słowem Bożym. Za wspaniałe Eucharystie, bogate w symbole. Za to, że mogłam być na tych rekolekcjach, spędzić czas w towarzystwie Kombonianów i poznać wspaniałych ludzi: CHWAŁA PANU!!! Ola

CZYTAJ DALEJ

2010-12-31
Tagi:
Afryka, Kenia, Korogocho, Listy
Lokalizacja:
Świat
Nowy Rok w Korogocho

Drodzy Przyjaciele, dzisiaj to ostatni dzień roku, mojego pierwszego roku w Korogocho, w Kenii, i nie mogę pozwolić, by te świąteczne dni minęły bez żadnego znaku ode mnie, bez żadnego dzielenia się moją i naszą drogą tutaj, z ludźmi z którymi żyję. Ostatnie miesiące były rzeczywiście bardzo intensywne, zwłaszcza kiedy o. Paolo był we Włoszech na urlopie, ale były też niesamowicie ciekawe i pełne prawdziwego życia.

CZYTAJ DALEJ