ARTYKUŁY

2011-07-28
Tagi:
Afryka, Czad, Listy, święcenia
Lokalizacja:
Polska
Czad - tańcząc z ludźmi

Ukończyłem studia teologiczne w czerwcu 2009, na kilka dni przed moim wyjazdem do Czadu. Jak inni misjonarze Kombonianie chciałem spędzić nieco czasu na misji przed moimi świeceniami. Wkrótce zostałem przydzielony do Moïssala w diecezji Sarh. Moïssala to wioska znajdująca się głęboko na południu. Aby się tam dostać potrzebna jest cierpliwość Joba. Przeciągająca się godzinami podróż na zakurzonej drodze z dziurami i wybrzuszeniami która sprawia nadwerężenie pleców. Okoliczni mieszkańcy uwielbiają Moïssala jako nazywanie jej miastem. Ale nie ma tu asfaltu, żadnego światła, a internet jeszcze się nie pojawił. Znajdują się tam szpital w opłakanym stanie, plac centralny z boiskiem piłki nożnej, jakieś szkoły, meczet i kościół.

CZYTAJ DALEJ

2011-07-27
Tagi:
Afryka, Listy, Środkowa Afryka, Świecki misjonarz
Lokalizacja:
Świat
Jeszcze nie zrobiłam wiele..., ale jestem tu.

"Wydaje mi się, że kluczem naszej misji jest stanięcie po stronie zmarginalizowanych. Ludzie tu żyjący posiadają bardzo niewiele, prawie nic, ale śpiewają, tańczą i śmieją się”, pisze Elia Gomes, pielęgniarka, która pracuje jako Świecka Misjonarka Kombonianka w Republice Środkowo Afrykańskiej. Publikujemy poniżej fragmenty jej listu wysłanego do Misjonarzy Kombonianów w Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

2011-07-06
Tagi:
Daniel Comboni
Lokalizacja:
Polska
Wierność Comboniego swej misji

Comboni był synem duchowym jednego z przedstawicieli ówczesnego ruchu misyjnego, don Nicola Mazza, księdza z Werony. Powołanie misyjne Comboniego rodzi się na skutek spotkania na swej drodze ks. Mazza i dzięki przypadkowemu kontaktowi z dramatem niewolnictwa Afrykańczyków (zaprzyjaźnił się z jednym z sudańskich niewolników, wykupionym przez Mazza na targu w Egipcie, sprowadzonym do Werony i tam wykształconym).

CZYTAJ DALEJ

2011-07-01
Tagi:
Daniel Comboni
Lokalizacja:
Polska
Comboni wciąż żywy

7 marca 1996 roku podczas beatyfikacji Daniela Comboniego nikt nie mógł przypuszczać, że już po siedmiu latach odbędzie się jego kanonizacja. Ten dzień wyznaczył nową drogę w procesie ewangelizacji Kościoła, głównie Kościoła afrykańskiego.

CZYTAJ DALEJ

2011-06-22
Tagi:
Daniel Comboni
Lokalizacja:
Polska
Misyjny Plan Odrodzenia Afryki

Afryka patrzyła na to, jak jej ziemie przebiegali kolonizatorzy, kupcy i agenci handlowi. W tej właśnie perspektywie trzeba widzieć misyjne odrodzenie w wieku XIX. Dzięki ruchowi misyjnemu można było powołać do życia Misję Afryki Centralnej.

CZYTAJ DALEJ

2011-02-25
Tagi:
MiFeZi
Lokalizacja:
Polska
Świadectwa po MiFeZi 2011

MiFeZi to moje pierwsze rekolekcje u Kombonianów. Generalnie ciężko mi jest opisać to w kilku zdaniach. Wydarzyło się tam tyle cudownych rzeczy. Najbardziej w pamięci utkwiły mi wizyty w DPS-ie. Ta radość, ludzi chorych, samotnych, starszych kiedy tam przychodziliśmy, ta chęć życia. Na pewno wiele wnieśli w moje życie. I te niezapomniane wrażenia z balu w DPS-ie. Drugim ważnym dla mnie momentem była adoracja. Było to niesamowite przeżycie bliskości Boga (podobnie jak podczas Lectio Divina). Wiem, że te rekolekcje są niezwykłe i wiele zmieniły w moim życiu. Nauczyłam się też cierpliwości, czego wcześniej mi brakowało. Dziękuję wszystkim Kombo z Krakowa za MiFeZi za każde słowo, za lepsze przeżycie modlitwy Słowem Bożym. Za wspaniałe Eucharystie, bogate w symbole. Za to, że mogłam być na tych rekolekcjach, spędzić czas w towarzystwie Kombonianów i poznać wspaniałych ludzi: CHWAŁA PANU!!! Ola

CZYTAJ DALEJ

2010-12-31
Tagi:
Afryka, Kenia, Korogocho, Listy
Lokalizacja:
Świat
Nowy Rok w Korogocho

Drodzy Przyjaciele, dzisiaj to ostatni dzień roku, mojego pierwszego roku w Korogocho, w Kenii, i nie mogę pozwolić, by te świąteczne dni minęły bez żadnego znaku ode mnie, bez żadnego dzielenia się moją i naszą drogą tutaj, z ludźmi z którymi żyję. Ostatnie miesiące były rzeczywiście bardzo intensywne, zwłaszcza kiedy o. Paolo był we Włoszech na urlopie, ale były też niesamowicie ciekawe i pełne prawdziwego życia.

CZYTAJ DALEJ

2010-12-30
Tagi:
Listy, Misjonarz, Peru
Lokalizacja:
Świat
Boże Narodzenie w Peru

Peru jest krajem, które, jak cała Ameryka Łacińska, od 500 lat jest związane z tradycją chrześcijańską. Większość mieszkańców, nawet jeśli nie uczestniczy aktywnie w życiu Kościoła, utożsamia się z religią katolicką i pielęgnuje wiele tradycji głęboko zakorzenionych w ich kulturze. Wielu z nich ma też bardzo głęboką wiarę, która szczególnie się manifestuje podczas różnych świąt. Jednym z najbardziej przeżywanych przez Peruwiańczyków jest właśnie Boże Narodzenie. Mimo, że Peru jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem kulturowym i każdy region, czy nawet miasteczko posiadają własne zwyczaje, to jest wiele tradycji wspólnych charakterystycznych dla całego kraju, a nawet przypominających nieco nasze polskie.

CZYTAJ DALEJ

2010-10-29
Tagi:
Afryka, Benin, Kombonianki, Listy
Lokalizacja:
Świat
List od s. Marii Teresy z Beninu

Jest już październik! I oto znowu jestem z wami! Przepraszam was za długie milczenie, ale, prawdę mówiąc, czas upływał tak szybko. To nie do wiary! Wiele razy myślałam, żeby do was napisać, ale robię to dopiero teraz! Tak, chcę podzielić się z wami tym, co przeżyłam w ostatnich miesiącach. Przede wszystkim jednak, ponieważ jest teraz miesiąc misyjny, byłoby szkoda, gdyby nie dotarł do was głos moich ludzi i ich pogodne, uśmiechnięte twarze.

CZYTAJ DALEJ

2010-10-16
Tagi:
święcenia
Lokalizacja:
Polska
Święcenia prezbiteratu Sebastiana i Maćka

Dokładnie 16 października 2010 roku, w rzeszowskiej katedrze dwóch Kombonianów otrzymało święcenia prezbiteratu. W tym szczęśliwym dla nas Misjonarzy dniu o symbolicznej dacie kapłanami - misjonarzami zostali Maciek Miąsik i Sebastian Chmiel. Razem 11 lat temu rozpoczęli swoją formację i przygotowanie misyjne. Teraz, w tym samym dniu otrzymują wielki dar - dar kapłaństwa w służbie dla Misji. Oto jak wyglądały te uroczystości widziane okiem zwykłego ich uczestnika.

CZYTAJ DALEJ