ARTYKUŁY

2010-09-24
Tagi:
Kenia, Listy, Nairobi
Lokalizacja:
Świat
Wiadomości i życzenia z Kenii

 

Drodzy Przyjaciele!
Pozdrawiam Was wszystkim bardzo serdecznie z dalekiej Kenii! Wiem, wiem, to bardzo długi czas od kiedy ostatnio napisałem do Was (kiedy to było?), ale na pewno wiecie jaki jest tutaj rytm życia... Oczywiście nie muszę Wam mówić, że milczenie “pocztowe” nie równa się z milczeniem w sercu, w mojej pamięci. Pamiętam o Was wszystkich, cały czas, często mówię o Polsce do tego stopnia, że wiele osób tutaj, które mnie nie znają myślą, że jestem Polakiem. A ja nie zaprzeczam... :)

CZYTAJ DALEJ

2010-09-22
Tagi:
Afryka, Kombonianki, Listy, Togo
Lokalizacja:
Świat
Dzieci z Togo

Drodzy Przyjaciele, oto znowu ja – s. Maria Teresa. Piszę do Was, aby podzielić się z Wami moją radością: wkrótce wyjedziemy do Beninu! Czekałam i czekam na ten wyjazd z niecierpliwością i radością. Ale wyjechać oznacza jeszcze raz się oderwać i powiedzieć znowu: żegnajcie, żegnajcie! Tak, tym razem także jestem wezwana do opuszczenia znanych miejsc, do rozstania z ludźmi, aby udać się gdzie indziej, trochę w nieznane! Mam jednak pewność, że nigdy nie jestem sama, zawsze towarzyszy mi Bóg!

CZYTAJ DALEJ

2010-09-15
Tagi:
Afryka, Listy, Płd. Sudan
Lokalizacja:
Świat
I dotarłem wreszcie…

… do stacji docelowej. Sześć miesięcy w Nairobi, ponad miesiąc w Jubie, w Sudanie dwa tygodnie w jednej z naszych wspólnot na granicy z Ugandą… i w końcu dobrnąłem do wspólnoty, do której zostałem przeznaczony przez prowincjała i radę komboniańskiej prowincji Sudanu Południowego. Mapuordit, bo tak nazywa się misja w której jestem, znajduje się w południowozachodniej części diecezji Rumbek w Sudanie. Jest to nieduża osada założona podczas trwającej przeszło 20 lat wojny domowej przez ludzi uciekających przed niebezpieczeństwem zagrażającym im ze strony walczących stron. Uciekając w głąb buszu z terenów położonych w pobliżu głównej drogi prowadzącej z Rumbek do Yirol postanowili oni zatrzymać się i utworzyć wioskę właśnie tutaj, w miejscu trudno dostępnym, ale za to obfitującym w olbrzymie gęsto pokryte liśćmi i soczystymi owocami drzewa mango. Założyli tutaj osadę, mając nadzieję, iż w tak odległym miejscu nie dosięgną ich następstwa niszczących kraj walk ani pazerni na wszystko co wartościowe żołnierze.

CZYTAJ DALEJ

2010-08-25
Tagi:
Haiti, Kombonianki, Listy
Lokalizacja:
Świat
Kombonianki na Haiti

Misjonarki Kombonianki z Meksyku, Gwatemali i Kostaryki wobec ogromu tragedii trzęsienia ziemi, które miało miejsce na Haiti 6 miesięcy temu, w połowie marca wysłały kilka sióstr misjonarek do tego najbiedniejszego kraju w Ameryce Łacińskiej, by pomóc ludziom dotkniętych skutkami tej klęski żywiołowej. Poniżej przedstawiamy krótkie świadectwo jednej z sióstr, która niedawno do nich dołączyła.

CZYTAJ DALEJ

2010-07-15
Tagi:
Afryka, Kenia, Projekt
Lokalizacja:
Świat
Szkoła w Amakuriat już działa

 

Tak, tak. Szkoła w Woyakol, w Północnej Kenii, którą rozbudowano dzięki akcji „Budujemy szkołę” już działa. Wspólnymi siłami, poprzez różnych dobroczyńców i zaangażowanie ruchu TUCUM udało nam się zebrać kwotę w wysokości 3250 Euro. W ostatnim etapie projektu (poprzednie etapy) zrealizowano niezbędne w salach lekcyjnych ławki. Zrobiono ich dwadzieścia. Pozostałe pieniądze zostały wykorzystane na zakup materiałów szkolnych, przede wszystkim książek.
Jeszcze raz przy okazji zakończenia tego projektu dziękujemy wszystkim, którzy się w niego włączyli poprzez ofiary pieniężne. Myślę, że poniższe zdjęcia pokażą wyraźnie, że warto było!!!

CZYTAJ DALEJ

2010-06-24
Tagi:
Afryka, Kenia, Korogocho, Listy
Lokalizacja:
Świat
Ulice Korogocho: asfalt, alkohol i Kościół w drodze

 

Drodzy przyjaciele,
Jestem w domu prowincjalnym, w przeddzień uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, uroczystości „patronalnej” Misjonarzy Kombonianów. Jest to zawsze dobra okazja, by przypomnieć sobie swoje korzenie i spotkać się ze swoimi współbraćmi, którzy pracują w Nairobi i okolicach. Dni mijają bardzo szybko, mnóstwo wydarzeń, jedno za drugim, czasu dla siebie coraz mniej i do wieczora dochodzimy naprawdę zmęczeni. Czasami moje milczenie z Korogocho jest spowodowane także przez te normalne, fizjologiczne przyczyny... No ale teraz przerywam to milczenie.

CZYTAJ DALEJ

2010-05-12
Tagi:
Afryka, Kenia, Listy, Pokot
Lokalizacja:
Świat
Amakuriat – misja wśród Pokot

Misja, na której przebywam znajduje się w mieście Amakuriat w Kenii, oddalonym o 600km od Nairobi. Ostatnie 200km to trudna do przejechania górzysta droga, pomiędzy skałami, wzniesieniami i dołami. Rzeki, które wypełniają się wodą tylko podczas pory deszczowej dodają dodatkowe trudności w poruszaniu się po tych drogach. W te rejony trzeba się wybrać tylko dobrym samochodem terenowym. Cała parafia ma ok. 100¬ km długości i 30 km szerokości wzdłuż granicy z Ugandą. Dostanie się do niektórych kaplic to przebycie dobrych dwóch godzin samochodem po drodze, która rzuca na wszystkie strony, do innych zaś trzeba się wspinać na wysokość 2700m. Oprócz prowadzenia pracy pastoralnej jesteśmy zaangażowani w szkolnictwo, budowanie szkół i internatów, przygotowujemy nauczycieli; utrzymujemy kontakt ze sponsorami dzieci szkół podstawowych we Włoszech i Hiszpanii, rozprowadzamy żywność do szkół z programu dożywiania (WFP). We wspólnocie jest nas pięciu: trzech księży - o. Tomas z Hiszpanii, o. Antonio z Filipin i o. Michel z Ugandy, jeden brat: br. Guerino z Włoch i ja: Krzysiek z Polski.

CZYTAJ DALEJ

2010-04-22
Tagi:
Afryka, Kenia, Korogocho, Listy
Lokalizacja:
Świat
Yesu amefufuka, hoye!

 

Drodzy Przyjaciele!
Sprawdziłem datę kiedy napisałem do Was ostatnio i prawie się wstydziłem... ale myślę, że i u Was czas leci tak szybko jak tutaj. Naprawdę tutaj w Korogocho dni mijają bardzo, bardzo szybko, każdy ze swoim bagażem człowieczeństwa, czasem zranionego, czasem szczęśliwego. Jak zresztą miniony okres Wielkiego Postu, który przypomniał nam o naszej kruchości, ale jednocześnie zaprasza nas do podniesienia naszych oczu, patrzenia dalej, przewrócenia naszej godności ludzi przebaczonych. “Oto ja czynię wszystko nowe, czyż nie widzicie?”, to zaproszenie proroka Izajasza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

2010-02-26
Tagi:
MiFeZi
Lokalizacja:
Polska
Znalazłem skarb – świadectwo z MiFeZi 2010

Misjonarze Kombonianie Serca Jezusowego z Krakowa, podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku z wielkim zaangażowaniem zorganizowali Misyjne Ferie Zimowe (MiFeZi 2010), na których zastanawialiśmy się nad tematem Królestwa Bożego na ziemi. Na początku jednak nic nie zapowiadało tragedii…

CZYTAJ DALEJ

2010-02-26
Tagi:
MiFeZi
Lokalizacja:
Polska
MiFeZi 2010 – coś więcej niż zwykłe rekolekcje

„MiFeZi to coś więcej niż zwykłe rekolekcje - to prawdziwe spotkanie Boga (wiem co mówię - to nie moje pierwsze rekolekcje). W domu Misjonarzy Kombonianów Boga można spotkać wszędzie – na katechezach, spotkaniach, wyjściach, w śpiewie, zmywaniu naczyń, ale przede wszystkim w Eucharystii i modlitwie.” To reakcja jednego z uczestników tegorocznych MiFeZi 2010. Bóg rzeczywiście daje się spotkać i tymi spotkaniami z Nim chcemy się z wami podzielić. Oto nasze świadectwa.

CZYTAJ DALEJ