ARTYKUŁY z tagiem: misje

2013-10-16
Tagi:
Afryka, misje, św. Daniel Comboni
Lokalizacja:
Świat
Daniel Comboni - doświadczenie świętości

W 10. rocznicę kanonizacji św. Daniela Comboniego, ojciec Enrique Sánchez- przełożony generalny Misjonarzy Kombonianów, podkreśla wyzwania świętości Comboniego i jej konsekwencje dla życia misjonarzy.

 

 

 

 

 

 

W 10. rocznicę kanonizacji św. Daniela Comboniego, ojciec Enrique Sánchez- przełożony generalny Misjonarzy Kombonianów, podkreśla wyzwania świętości Comboniego i jej konsekwencje dla życia misjonarzy.

 

 "Uważam, że to dobra okazja dla nas - pisze o. Enrique - aby wstrzymać się na chwilę i dziękować za dar świętości Comboniego. On, w ciągu tych lat, pozyskał wielu ludzi, którzy znajdują w nim wzór i inspirację dla przeżywania duchowości i piękna powołania misyjnego ... Jest to z pewnością moment wdzięczności.

 

Jesteśmy świadkami i możemy  po prostu stwierdzić, że Comboni nadal jest nie tylko wielkim misjonarzem, który inspiruje i przyciąga wielu ludzi zaangażowanych w misje, ale także podróżą doświadczonej świętości, która może prowadzić do spotkania z Panem poprzez osobiste poświęcenie się służbie głoszenia Ewangelii. "

 

"Z drugiej strony - kontynuuje - to święto staje się okazją, z której nie możemy zrezygnować, aby zadać sobie pytanie, jak żyliśmy darem świętości Comboniego w naszej służbie misyjnej, w naszych doświadczeniach życia wspólnotowego, w naszym świadectwie życia i w pełni serdeczności oraz przejrzystości naszych wolnych wyborów. "

 

Przełożony Generalny wskazał, że "Chcemy uczcić misyjną świętość człowieka, który był w stanie otworzyć swoje serce na Boży plan dla swojego życia, dając się przekształcić w niestrudzonego pracownika w budowaniu Królestwa wśród tych osób, które stały się pasją jego życia ... Uznajemy świętość Comboniego jako świętość, która odwzorowuje się w kierunku i znajduje odzwierciedlenie w twarzach najuboższych i najbardziej opuszczonych. W nich odnajduje on obecność Boga, który poprzedza nas i czeka na nas. Oni są tymi, do których jesteśmy posłani jako misjonarze ...

 

Jako misjonarze, możemy osiągnąć świętość jedynie, gdy solidaryzujemy się z ludźmi, do których jesteśmy posłani. Kiedy nie odrzucamy bólu i cierpienia tych, którzy nie są ważni lub którzy po prostu są ignorowani przez parametry naszego współczesnego społeczeństwa. Gdy, w prostocie i pokorze, zobowiązujemy się do budowania człowieczeństwa, które jest bardziej sprawiedliwe i szanuje prawa wszystkich. "

 

"Ta świętość przypomina nam, że jesteśmy powołani do stania się ukrytymi kamieniami w fundamencie budynku, z dala od pokusy pragnienia bycia postrzeganym, zajmowania miejsc z przodu, aby być w centrum uwagi lub na pierwszych stronach gazet."

 

Ojciec Enrique pisze, że "Jednym słowem, świętość Comboniego wzywa nas i prowokuje tak, że nie pozwolimy się schwytać pokusom naszego czasu. One to udają, że oferują nam "łatwe" misje przeniknięte stylem życia klasy średniej, w przeciwieństwie do czegokolwiek, co oznacza radykalizm, poświęcenie, lub bezwarunkową ofiarę z samego siebie. "

 

"W św. Danielu Combonim pragniemy uczcić misyjną świętość, która charakteryzuje się całkowitym zaangażowaniem w głoszenie Ewangelii wszystkim ludziom naszych czasów, a w sposób szczególny, najuboższym i najbardziej opuszczonym, jako pierwszym odbiorcom Ewangelii ".

 

"Chcemy świętować - mówi dalej - ten rodzaj świętości, który przemawia do nas o  świętowaniu i radości, nadziei i zaufaniu, prostocie i spontaniczności, o gościnności i miłości bez granic.

 

Są to owoce Słowa obsiane z hojnością w ludzkim sercu. Świętość, która przypomina nam, że jako misjonarze, jesteśmy mężczyznami i kobietami, przeznaczonymi do stania się świadkami, którzy nie głoszą ciemnej i ponurej przyszłości, ale przyszłość przygotowaną dla nas przez Boga. Jego jest świętość, która zaprasza nas do czytania historii, na wszystkich poziomach, z oczyma wiary, które nie pozwalają nam zdystansować się lub zignorować kwestii naszych czasów. Z tego powodu jest to świętość, która jest osiągana poprzez zdrowe zaangażowanie, zgodne życie, solidną duchowość przeżywaną w małych wydarzeniach z życia oraz w wielkich decyzjach, które określają nasze życie na zawsze. "

 

    Przełożony Generalny stwierdza: "Tak jak żyjemy i dążymy codziennie do tego, aby świętość Comboniego stała się naszą własną, tak chcemy kontynuować jego ewangelizacyjną pracę, poświęcając całą naszą energię, nasze zdolności, całe nasze życie, w nadziei, że pewnego dnia uczynimy naszym własnym doświadczenie, które pozwoliło mu powiedzieć niezachwianie: "Afryka albo śmierć ". W ten sposób doświadczamy jego całkowitego porzucenia dla woli Bożej w swoim życiu. Jest to misyjna świętość, która zobowiązuje nas, żeby zrzec się siebie, tak aby pozwolić  Panu objawić się przez nasze życie, czyniąc z nas świadków, którzy ogłaszają nadejście Królestwa bardziej swoim życiem niż przez  nauczanie, rozmowy lub słowa. To jest świętość, która żyje w radości ofiarowania jedynej rzeczy jaką posiadamy: Całego naszego życia ".

 

 

 

Źródło: www.southworld.net

Tłum.: Małgorzata

 

WRÓĆ