ARTYKUŁY z tagiem: Listy

2009-04-30
Tagi:
Afryka, Listy, Sudan
Lokalizacja:
Świat
المسيح قام حقا قام

„Jezus zmartwychwstał, naprawdę zmartwychwstał!” To zdanie dosłownie wykrzykiwaliśmy wczoraj na uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w naszej parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Port Sudan. Msza święta, której przewodniczył o. Antonio Natale z Mozambiku była odprawiana także przez czterech innych kapłanów łącznie ze mną. Zgodnie z tradycją, mieszkańcy centrum, peryferii a także osoby spoza obrębu miasta przyszli, by wspólnie świętować Zmartwychwstanie Pana.

CZYTAJ DALEJ

2009-04-09
Tagi:
Afryka, Kenia, Listy, Turkana
Lokalizacja:
Świat
O życiu ludzi na pustyni Turkana

Od stycznia 2008 roku byłem na placówce misyjnej w północno – zachodniej części Kenii, około ośmiuset kilometrów od Nairobi. Cały ten pustynny rejon, długości około czterystu i szerokości mniej więcej stu pięćdziesięciu kilometrów, nosi nazwę „Turkana” ( co znaczy: grota, jaskinia). Tak też nazywa się plemię ludzi mieszkających na tym terenie jak i język, którym się posługują. Według oficjalnych statystyk, Turkana jest ekonomicznie najbiedniejszym rejonem w całej Kenii.

CZYTAJ DALEJ

2009-03-10
Tagi:
Kolumbia, Listy
Lokalizacja:
Świat
Por los desaparecidos, por los desplazados - Za zaginionych, za uchodźców

Nie jestem żadnej klasy politykiem; nie jestem dziennikarzem; nie jestem też pacyfistą; jestem jednym z 45 milionów ludzi żyjących obecnie w Kolumbii i chcę podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat dramatu tego narodu. Do Polski nie często docierają informacje stad (co mnie nie dziwi, choć daje do myślenia); kilka razy być może usłyszeliście w Wiadomościach jak to "oddziały specjalne zablokowały w Szczecinie przemyt kokainy z Kolumbii." I tylko tyle!

CZYTAJ DALEJ

2009-01-07
Tagi:
Brazylia, Listy
Lokalizacja:
Świat
Brazylia – kraj misyjny?

To co kojarzy się przeciętnemu Polakowi z Brazylią to przede wszystkim barwny, fascynujący karnawał. Kto interesuje się futbolem z łatwością przyzna, że najlepsi piłkarze wywodzą się z tego kraju. Inni jeszcze kojarzą ten kraj z telenowelami, które dotarły do naszego kraju. Jednak dla nas misjonarzy to kraj misyjny, gdzie mamy głosić wiarę i nieść sprawiedliwość. Po ponad czterech latach pobytu w Polsce wróciłem do Brazylii, gdzie jestem już ponad dwa miesiące. Czas upływa szybko a pracy dużo, stąd trudno zabrać się aby coś napisać. Zbliżające się Święta Wielkanocne mobilizują nas jednak do refleksji i do dzielenia się naszym życiem z innymi. 

CZYTAJ DALEJ

2008-06-13
Tagi:
Afryka, Kenia, Listy, Nairobi
Lokalizacja:
Świat
"How are youuu..." - pozdrowienia z Kibery

Nairobi, stolica Kenii - miasto gigantycznych kontrastów ekonomiczno-socjalnych! Kibera i wiele innch slamsów Afryki, czy wielu innych wielkich metropolii świata to prawdziwe Golgoty naszych czasów! Kibera to nie tylko miejsce skrajnej nędzy materialnej, ale miejsce życia i nadziei. Najlepszym tego dowodem są dzieci. Kiedy przyszedłem pierwszy raz tutaj, niczym chór muzyczny wykrzykiwały: How are you, how are youuu...? - to opowieść naszego kleryka, Pawła Opioły, który rozpoczął ostatni etap formacji komboniańskiej - doświadczenie misyjne.

CZYTAJ DALEJ