ARTYKUŁY

2016-05-24
Tagi:
Etiopia, misjonarze kombonianie
Lokalizacja:
Świat
Odszedł pasterz Etiopczyków

Etiopia wciąż trwa w smutku. Straciła jednego z biskupów, który był tak bardzo bliski sercu Polaków i wielu Etiopczyków.

            Biskup Migliorati już od kilku miesięcy nie czuł się za dobrze, w końcu wyjechał do Włoch na badania z nadzieją powrotu w ciągu kilku tygodni. Niestety jego stan bardzo szybko się pogorszył i zmarł 12-go maja. Dla nas wszystkich był to ogromny szok, jako że biskup był nam wszystkim bardzo bliski. Często spotykaliśmy go na Eucharystii, zawsze po niej znajdywał chwilę by z każdym się przywitać i zamienić kilka słów, także po polsku, jako że spędził w Polsce kilka lat, będąc formatorem postulantów komboniańskich w Warszawie.

            W dniu jego śmierci do Awassy zjechało się wielu księży diecezjalnych (dla których biskup wcześniej był formatorem w seminarium), w katedrze przez kilka dni odbywały się liczne modlitwy, na które przybywały tłumy wiernych.

            Cała wspólnota parafialna rozpoczęła wielkie przygotowania już w poniedziałek rano – mężczyźni przy rozkładaniu namiotów i ławek, a kobiety w przygotowaniu ogromnej ilości jedzenia na stypę. Dla mnie było to niesamowite doświadczenie wspólnoty! Wszyscy niesamowicie się mobilizowali i bardzo intensywnie pracowali aż do późnych wieczornych godzin by wszystko pięknie przygotować.

            Pogrzeb biskupa odbył się we wtorek, 17-go maja we Włoszech. My za to w ten dzień mieliśmy bardzo uroczystą Mszę Świętą, tutaj w Awassie.

            Przybyli na nią wszyscy obecni w Etiopii biskupi, ponad setka kapłanów - co na etiopskie realia, gdzie kościół katolicki jest tak mały, robi przeogromne wrażenie - ogromna liczba sióstr, tłumy wiernych, a także specjalni goście; prawosławny biskup i kilkoro prawosławnych księży, szejk reprezentujący muzułmanów, sporo przedstawicieli rządowych… Był także obecny przełożony generalny Misjonarzy Kombonianów – o. Tesfaye, który akurat przebywa w Etiopii na urlopie. Pod koniec mszy każdy z gości miał chwilę na podzielenie się swoimi doświadczeniami z biskupem. Było wiele pięknych słów, choć najbardziej wzruszający dla wszystkich był wiersz przygotowany przez uczniów katolickiej Szkoły Podstawowej, gdzie opisywali kiedy biskup, jak ojciec, motywował ich do działania i jak będzie im go brakowało na zakończeniu roku, bo zawsze był obecny… Po mszy odbyło się też poświęcenie kamienia upamiętniającego pracę misyjną i biskupią w Awassie. Potem wszyscy zebraliśmy się na posiłku, co było okazją do licznych spotkań z misjonarzami, których nie widziało się czasem dłuższy czas.

            Prosimy wszystkich o modlitwę za wikariat w Awassie i o wybór dobrego nowego biskupa.

Tutaj troszkę zdjęć z jego duszpasterskiej pracy jako biskupa: https://drive.google.com/folderview?id=0B5rBH7JY30QNOExvSkhUa2VJT1k&usp=drive_web

Magda Plekan, ŚMK

 

WRÓĆ