ARTYKUŁY

2016-02-11
Tagi:
Kolumbia
Lokalizacja:
Świat
Kolumbia: Młody Kościół pomiędzy wodą, lasem, wojną i kokainą

Wikariat Puerto Leguízamo-Solano, gdzie posługuje biskup Joaquín Humberto Pinzόn, powstał zaledwie trzy lata temu. Został erygowany 21 lutego 2013 r. przez papieża Benedykta XVI. 

Obejmuje ogromny obszar 64,912 kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje go 56 tys. ludzi, w większości katolików. Wikariat znajduje się w południowej Kolumbii, na granicy z Peru i Ekwadorem, a przecinają go dwie główne rzeki: Caquetá i Putumayo.

            Rzeki te wraz ze swoimi dopływami stanowią ogromne hydrograficzne dorzecze. Jest to w Kolumbii najbardziej zróżnicowany region ze swoistą bioróżnorodnością. Dla lokalnej ludności te dwie rzeki stanowią jedyny środek transportu. Ten wielki naturalny i społeczny potencjał kraju stanowi kontrast do szeregu problemów, które podczas długiej historii ograniczały rozwój całego kraju, ale przede wszystkim tego regionu.

            Konflikty zbrojne, brak szacunku wobec środowiska naturalnego, problemy dzieci i młodzieży oraz rząd, który nie interesuje się swoim krajem, to wyzwania tak duże, że będzie można stawić im czoła tylko wtedy, gdy wszystkie siły działające na tym obszarze, a Kościół jest jedną z nich, zaczną wespół działać, dla wspólnego dobra.

            Na terytorium wikariatu jest nie tylko różnorodność biologiczna, ale także kulturowa. W regionie oprócz rodzimych społeczności (Marui, Kichwa, Coreguaja, Marui-Murnane i Nasa) możemy również znaleźć potomków afrykańskich niewolników i populację farmerów, którzy przybyli tutaj w drugiej połowie ubiegłego wieku z innych obszarów Kolumbii. Jest też ludność pochodzenia peruwiańskiego, ekwadorskiego i brazylijskiego.

            Wszystkie te ludy, które żyją i oddziałują na siebie nawzajem, wraz ze swoimi różnorodnymi zwyczajami i tradycjami stopniowo budują nowe społeczeństwo. Niektórzy z nich mieszkają w Puerto Leguizamo i Solano, dwóch głównych miastach tego regionu, a inni wzdłuż brzegów rzek Caquetá i Putumayo.

            Warunki życia ludności rozrzuconej na tak rozległym terytorium, bez dostępu do mediów i komunikacji, są ogromnym wyzwaniem dla nas, którzy jesteśmy zobowiązani do towarzyszenia im poprzez pracę duszpasterską. Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, niełatwo będzie poprawić jakość ich życia. Ta trudna sytuacja ma także duży wpływ na codzienne doświadczanie wiary. Aby być bardziej skutecznym, Kościół musi znaleźć liderów, którzy będą towarzyszyli każdej społeczności, angażując się coraz bardziej w pracę duszpasterską i towarzysząc im w przeżywaniu wiary.

            Na terenie wikariatu znajduje się pięć parafii. Dwie z nich mieszczą się w centrum miasta Puerto Leguizamo, kolejne dwie w dwóch miasteczkach należących do tej samej gminy. Piąta parafia jest w Solano, drugim głównym mieście regionu. W Puerto Alegría oprócz parafii jest także „centrum kultu”. Działalność duszpasterską wikariatu powierzono  12 kapłanom, 8 osobom zakonnym i świeckiemu misjonarzowi. Aby nadać charakteru naszej obecności jako Kościoła, oprócz tradycyjnego parafialnego duszpasterstwa próbujemy również organizować rodzimy, wiejski i miejski, projekt duszpasterski.

            Wierzymy, że najlepszym sposobem, aby rozwijać się jako Kościół, jest przygotowywanie miejscowych liderów i rolników z różnych wspólnot oraz wspieranie kobiet, młodzieży i dzieci poprzez właściwe organizacje. Z tego powodu pragniemy rozpocząć kampanię, której głównym hasłem jest „nauka wyrazem miłości bliźniego”. Kampania została pomyślana jako część Jubileuszu Roku Miłosierdzia i ma na celu stworzenie miejsc, gdzie będzie kształtowana duchowość przebaczenia i pojednania  skierowana na dzieło stworzenia, na jedność pomiędzy ludźmi i wspólnotami oraz Kościołem i społeczeństwem.

 (D.L.)

southworld.net

WRÓĆ