Franciszek na IV ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH


Rzeźba „Bezdomny Jezus” przed
siedzibą Jałmużnika Papieskiego

 

Nie jesteś w życiu sam, są ludzie, którzy cię potrzebują. Nie bądź egoistą” – apelował papież Franciszek w obchodzony w niedzielę Światowy Dzień Ubogich. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie apelował do wierzących, by wyciągnęli rękę do najbiedniejszych.

Komentując przypowieść o talentach, wskazał, że Bóg „dobrze nas zna, wie, że nie jesteśmy tacy sami i nie chce nikogo faworyzować ze szkodą dla innych, ale powierza każdemu z nas kapitał współmierny do jego zdolności”.

Papież podkreślił, że ta przypowieść „odnosi się do wszystkich, ale jak zawsze, zwłaszcza do chrześcijan”. W Światowym Dniu Ubogich zaapelował, by wyciągać swą dłoń ku ubogim. – Nie jesteś w życiu sam, są ludzie, którzy cię potrzebują. Nie bądź egoistą – przekonywał Franciszek.

„Wszyscy otrzymaliśmy od Boga «majątek». Jako uczniowie Chrystusa otrzymaliśmy wiarę, Ewangelię, Ducha Świętego, sakramenty… Te dary muszą być wykorzystywane do czynienia dobra w tym życiu, jako posługa Bogu i naszym braciom” – wskazał papież.

Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański papież powiedział stojąc w oknie Pałacu Apostolskiego: „Czasem myślimy, że być chrześcijaninem to nie wyrządzać zła. Niewyrządzanie zła jest dobre”.

„Ale nie czynić dobra nie jest dobre. Musimy czynić dobro i patrzeć na tych, którzy mają więcej potrzeb” – wskazał.

Franciszek przypomniał: „Jest tyle głodu, także w sercu naszych miast, a my często wchodzimy w logikę obojętności: tam jest ubogi, a my patrzymy w drugą stronę”.

Wyciągnij rękę do ubogiego; to Chrystus. Niektórzy mówią: «ci księża, ci biskupi mówią o ubogich, a my chcemy, żeby nam mówili o życiu wiecznym». Posłuchaj, bracie i siostro, ubodzy są w centrum Ewangelii. To Jezus nauczył nas mówić o ubogich, to Jezus przyszedł do ubogich” – mówił papież.

Powtórzył: „Wyciągnij rękę do ubogiego. Otrzymałeś tyle rzeczy i pozwalasz na to, aby twój brat, twoja siostra umarł z głodu?”.

Źródło: Deon.pl