Historia Pierścienia Tucum

Czarny pierścień Tucum (symbol ruchu TUCUM) oznacza solidarność z ubogimi; zobowiązanie do obrony Ewangelii i stanięcia po stronie ludzi dotkniętych przez ubóstwo; zaangażowanie w życie ubogich oraz ludzi wyłączonych ze społeczeństwa; obronę najbiedniejszych i stanięcie ramię w ramię z ubogimi, marginalizowanymi i zapomnianymi; z tymi, którzy dzielą losy z ubogimi na całym świecie, z misjonarzami; tymi, którzy pragną, aby wolność Chrystusowa dosięgła najniższych i najbardziej trudnych miejsc; oraz tymi, którzy chcą poświęcić swoje życie dla Chrystusa.

Symbolika tego czarnego pierścienia zmieniała się z biegiem historii. Na początku XIX wieku był on symbolem małżeństwa dla niewolników i tubylców, którzy nie mogli sobie pozwolić na zakup złotych obrączek. Był on też symbolem przyjaźni oraz oporu względem panującego porządku, zwłaszcza dla walczących o wolność.

Biskup Dom Pedro Casaldáliga powiedział: „Ten pierścień został zrobiony z amazońskiego drzewa palmowego. Jest symbolem przymierza, solidarności z miejscowymi ludźmi oraz z ich życiem. Każdy, kto nosi ten pierścień zobowiązuje się do zaakceptowania ciężaru wszystkich tych zmagań oraz ich konsekwencji. Czy chcesz przyjąć wyzwanie Pierścienia? Wielu, przez to oddanie, było wiernych aż do śmierci.

Ciekawa jest historia jednego z biskupów brazylijskich, który podczas spotkania z tubylczym plemieniem Tapirape (Brazylijsko-Indjańskie plemię, które przetrwało europejski podbój oraz późniejsze kolonizacje, nie ulegając większym zmianom kulturowym i obyczajowym – przyp. Tłum.) poczuł ogromny podziw dla ich wiary i siły. Poprosił ich o wybaczenie za sposób w jaki Chrześcijanie ich traktowali, i przede wszystkim o wybaczenie Kościołowi współudziału w ciemiężeniu ich przez wieki. Biskup, na koniec przemówienia, zdjął z palca złoty pierścień symbolizujący jego urząd i dał go wodzowi, mówiąc: „Nie możemy zwrócić całego złota, które zabraliśmy, ani przywrócić życia tym, którym je odebraliśmy. Marzymy jednak, aby próbować i w końcu uporządkować sprawy. Przyjmijcie ten pierścień jako symbol moich chęci podjęcia zmian w postawie Kościoła wobec Was – aby dawać, a nie brać”. Wódz Tapirape przyjął pierścień biskupa, równocześnie w geście odwzajemnienia zdjął z palca czarny pierścień tucum i podarował go biskupowi, jako znak wybaczenia i solidarności.

Pierścień został zrobiony z drzewa palmowego tucum, trudnego do uprawy ze względu na jego długie, cienkie i ostre kolce. Pierścienie są robione ręcznie z twardej skorupy owocu otaczającej pestkę. Przygotowanie jednego pierścienia zajmuje około godzinę. Piłowaniem, czyszczeniem i polerowaniem zajmują się wszyscy członkowie rodziny, co z kolei daje możliwość pracy tym, którzy normalnie nie mieli by jej wcale.

Dziś czarny pierścień tucum (symbol ruchu TUCUM) oznacza solidarność z ubogimi; zobowiązanie do obrony Ewangelii na drodze ludzi dotkniętych przez ubóstwo; zaangażowanie w życie ubogich oraz ludzi wyłączonych ze społeczeństwa; obronę najbiedniejszych i stanięcie ramię w ramię z ubogimi, marginalizowanymi i zapomnianymi; z tymi, którzy dzielą losy z ubogimi na całym świecie, z misjonarzami; tymi, którzy pragną, aby wolność Chrystusowa dosięgła najniższych i najbardziej trudnych miejsc; oraz tymi, którzy chcą poświęcić swoje życie dla Chrystusa.

Na podstawie artykułu z www.wordmadeflesh.org
Tłum.: Joosti