Nowe Seminarium Duchowne w Tanzanii

W Tanzanii, w diecezji Kahama powstało kolejne  ̶  szóste już  ̶  Wyższe Seminarium Duchowne, zadedykowane Świętej Rodzinie z Nazaretu. W istniejących wcześniej zabrakło miejsc, czego przyczyną jest trwający od kilku lat boom powołaniowy. Niekiedy, aby dostać się do seminarium chętni musieli czekać na miejsce kilka lat, dlatego też budowa nowego ośrodka była tak potrzebna. 

Tanzania to jednak jedno z najbiedniejszych państw świata, więc aby przyspieszyć budowę episkopat zbierał fundusze i apelował o pomoc materialną zagranicę. Ostatecznie, na pierwszy rok formacji trafiło ponad stu kleryków z całej Tanzanii, a ośrodek pomieści nawet pięciuset seminarzystów.  

Zwiększona ilość powołań wynika z faktu powstawania nowych diecezji i parafii. Wierni mają teraz łatwiejszy i częstszy kontakt z kapłanami, którzy pracują na mniejszym obszarze. Również większa ilość rodzimych biskupów i księży daje przykład młodzieży, że na powołanie może odpowiedzieć każdy z nich, niezależnie od pochodzenia. Do seminariów zgłaszają się głównie młodzi ludzie po maturze lub  ̶  ze względu na rozwój duszpasterstw akademickich  ̶  już studiujący.  

Piętnastu milionom katolików zamieszkujących Tanzanię, aktualnie posługuje ponad dwa tysiące pochodzących stamtąd księży i misjonarzy z zagranicy.  

Klara Brymas