Tagi:

Problem szczepień przeciwko COVID-19 w RPA

Katolicki biskup katolickiej diecezji w Republice Południowej Afryki Victor Hlolo Phalana zganił krytyków szczepionek COVID-19 za zniechęcanie innych do szczepienia się. Biskup zaznaczył, że nikt nie jest zmuszany do przyjęcia szczepionki, ale odradzanie i zniechęcanie innych jest czynem niesprawiedliwym.

4 czerwca członkowie Konferencji Biskupów Katolickich Afryki Południowej (SACBC) zauważyli niski poziom przyjmowania szczepionek przeciw COVID-19. „Niektóre osoby i grupy wyraziły kilka obaw dotyczących bezpieczeństwa i etyki związanych ze szczepionkami COVID-19. Spowodowało to, że wiele osób odmówiło lub wyraziło niechęć do przyjęcia szczepionki” – powiedzieli biskupi w swoim oświadczeniu. Niektóre z obaw, na które zwrócili uwagę członkowie Konferencji, obejmowały czas trwania produkcji szczepionki, obawę, że szczepionka zmieni DNA tych, którzy ją otrzymają, oraz twierdzenia, że ​ zostały one wykonane z abortowanych płodów.

Przywódcy Kościoła Katolickiego zapewnili lud Boży w Afryce Południowej, że badania nad globalną pandemią są prowadzone szybciej, a różni naukowcy w tym kraju przyznali, że tempo rozwoju szczepionek jest „odzwierciedleniem poziomu naukowego” postępu, w którym się teraz znajdujemy, a nie to, że został w jakikolwiek sposób lekkomyślnie przyspieszony.

Reagując na twierdzenia, że ​​szczepionki zostały wykonane z abortowanych płodów, członkowie Konferencji powiedzieli: „To prawda, że ​​niektóre szczepionki, w tym szczepionka przeciwko COVID-19, pierwotnie zawierały białko pochodzące z płodu, ale nie ma dowodów na to, że obecne szczepionki są wytwarzane bezpośrednio z tkanki płodowej, ani nie jest prawdą, że płody zostały celowo zebrane w celu wytworzenia szczepionki przeciw COVID-19”.

Biskup Phalana przyznaje, że mieszkańcy RPA przechodzą bardzo trudny czas z powodu pandemii i związanych z nią restrykcji. 27 czerwca prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa ogłosił rygorystyczne środki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Źródło: www.aciafrica.org