Tagi:

Jubileusz Misyjnego Ruchu Tucum

Naucz mnie żyć z wdzięcznością i z zaangażowaniem
Mija 10 lat odkąd czarna drewniana obrączka zaczęła pojawiać się na dłoniach młodych ludzi z różnych stron Polski. Ci pełni entuzjazmu młodzi to uczestnicy spotkań powołaniowych, rekolekcji czy wakacyjnych dni skupienia u Misjonarzy Kombonianów. Kochający ludzi, głodni wiedzy i świata, a przede wszystkim zatroskani o sprawy tych najbiedniejszych, najbardziej opuszczonych. Ktoś mógłby zapytać: “jak nastolatkowie mogą wspierać misje? Jak mogą pomóc skoro powinni teraz dbać o swoją edukację? Czy młodzi w ogóle są zainteresowani problemami świata?” Okazuje się, że mogą zdziałać naprawdę dużo i ich konkretne gesty przez lata przynoszą wspaniałe owoce. Wskazówki czerpią z zasad wyznaczonych przez Ruch. Już dwie pierwsze zasady kierują TUCUMowiczów do źródła jakim jest osobista modlitwa i rozważanie Słowa Bożego. Dopiero na trzecim miejscu znajduje się zasada odwołująca się do zaangażowania na rzecz drugiego człowieka i dwie kolejne – nowy styl życia oraz pogłębianie świadomości misyjnej.
Postawy, styl życia, konkretne gesty solidarności
Ten wyjątkowy jubileusz to czas by przypomnieć sobie jak wiele dobra zadziało się w ramach działań podejmowanych przez TUCUMowiczów. Element, który towarzyszy nam od samego początku to tekst modlitwy odmawianej przez członków ruchu codziennie. To dobra nauka wdzięczności i otwartości. W ciągu roku swoją modlitwą obejmujemy także misjonarzy oraz wolontariuszy wyjeżdżających na doświadczenia misyjne (Misjonarz na Adwent, Misjonarz na Wigilię, Anioł dla Keni, Anioł dla Ugandy itd.). Modlimy się również za siebie nawzajem w letniej akcji Anioł na wakacje oraz wymieniamy się intencjami w czasie wiosennej akcji 5 minut od serca. Spotykamy się także na warsztatach oraz dniach skupienia.
Uczyń mnie wrażliwym na potrzeby każdego człowieka
Działanie, które do dziś cieszy się zainteresowaniem i uczy wrażliwości na drugiego człowieka oraz pokazuje jak wiele dóbr mamy, to wielkopostna akcja Mój Post-Twój Posiłek – środki zebrane w ramach jałmużny wielkopostnej przekazujemy dla obiady dla dzieci z Amakuriat. Niezwykle ważne jest regularne wspieranie innych projektów prowadzonych przez Misjonarzy Kombonianów. Od kilku lat przygotowujemy i rozprowadzamy “pakiety Trzech Króli” wspierając projekt br. Jacka w Sudanie Południowym. Włączamy się w akcję “Edukacja dla Pokot”, dzięki której dzieci z Amakuriat w Kenii mają dostęp do nauki. Wśród plemienia Pokot pracuje o. Maciek Zieliński, pomysłodawca Misyjnego Ruchu TUCUM w Polsce.
Spraw, abym i ja stawał się Twoim misjonarzem
Na co dzień pragniemy rozwijać świadomość na temat nierówności społecznych, problemu marnowania żywności (”Chleb powszedni marnowany”) czy współczesnych form niewolnictwa. Pomagamy misjonarzom podczas tzw. Dni Misyjnych w parafiach w różnych częściach kraju, organizujemy nabożeństwa i spotkania misyjne w naszych rodzinnych parafiach. Od kilku lat działamy także wirtualnie – wspólnymi siłami tworzymy fanpage na portalu społecznościowym, gdzie każdy miesiąc jest wypełniony wartościowymi treściami i ciekawostkami ze świata misyjnego.
Aby każdy miał życie i miał je w obfitości
Jesteśmy animatorami misyjnymi w swoich parafiach, ale też wśród znajomych ( i nieznajomych). Od kilku lat organizujemy Piknik Misyjny przy Domu Kombonianów w Krakowie i od tego roku również w ich drugim domu – w Warszawie. Jesteśmy pełni wdzięczności dobremu Bogu za dar tych 10 lat działalności, wszystkie osoby w naszego ruchu oraz wszelkie trudności napotykane po drodze, które uczą nas pokory i jeszcze większego zaufania Bogu. Niezwykłym owocem tych minionych lat, za który szczególnie dziękujemy są powołania kapłańskie i zakonne spośród Tucumowiczów, a także piękne rodziny jakie część z nich już tworzy.