Tagi: ,

Biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot szefem dykasterii

Papież Franciszek mianował nowego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Został nim jej dotychczasowy sekretarz, 66-letni hiszpański biskup, kombonianin, Miguel Ángel Ayuso Guixot. Zastąpił on na stanowisku zmarłego w ubiegłym roku kard. Jean-Louisa Taurana.

Bp Ayuso Guixot jest kombonianinem, jako misjonarz pracował m.in. w Egipcie i Sudanie. Skończył studia z dziedziny islamu i arabistyki, a także teologii dogmatycznej. Przez wiele lat był profesorem islamologii najpierw w Chartumie a następnie Kairze. Aktywnie angażował się też w budowanie dialogu międzyreligijnego w Afryce, organizując spotkania m.in. w Kenii, Etiopii i Mozambiku. W 2012 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, a cztery lata później Franciszek wyniósł go do godności biskupiej. (www.vaticannews.va)

Między religiami powinno w przyszłości bardziej chodzić o prawdziwe współżycie niż tylko o tolerancję. Podkreślił to na portalu internetowym „Vatican News” nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ángel Ayuso Guixot. Hiszpański kombonianin uważa, że „życie w tolerancji to nie życie obok siebie, ale świadome życie z sobą”. Jego zdaniem drugim wyzwaniem dla dialogu międzyreligijnego jest obrona życia przed terroryzmem, zwłaszcza w miejscach, gdzie wierni po prostu pragną czcić Boga, a zamiast tego są w sposób okrutny mordowani”. Ojciec Święty mianował dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, hiszpańskiego kombonianina, bp Miguela Ángel Ayuso Guixot, MCCJ nowym jej przewodniczącym.

“Ponadto religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej, aby wprowadzać pokój na całym świecie”, powiedział Ayuso. Zwrócił uwagę, że jest to główną intencją wspólnej deklaracji o „ludzkim braterstwie” ogłoszonej w Abu Zabi na początku lutego br. przez papieża Franciszka i wielkiego imama islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tayyeba. Należy spowodować, aby treść tego oświadczenia była bardziej znana i realizowana w praktyce.

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomniał też wypowiedź swego poprzednika, kard. Jean-Louisa Taurana, który mówił o „szoku ignorancji”.

Zmarły w lipcu 2018 r. wieloletni przewodniczący Rady określił w ten sposób szerzącą się ignorancję wielu wiernych dotyczącą wartości i treści ich własnej religii. Bp Ayuso Guixot powiedział, że także z tego powodu Światowa Rada Kościołów i Watykan przyjęli w ubiegłym tygodniu w Genewie wspólne oświadczenie na temat religijnego wychowania do pokoju. (www.ekai.pl)