Ghana: Kościół działa, aby dać nadzieję dzieciom

W wiejskiej diecezji Ghany Kościół stara się dawać nadzieję wielu dzieciom. „Miałam około czterech lub pięciu lat… Przyjechałam tutaj, ponieważ zostałam oskarżona o czary i zostałam potępiona przez moją rodzinę i społeczność”, powiedziała dwunastoletnia Sarah. Kiedy Sarah miała cztery lata, była niesłusznie zamieszana w śmierć piętnastu osób w jej społeczności, tylko dlatego, że miała wadę wymowy.
Zgodnie z lokalnymi zwyczajami w niektórych częściach północnej Ghany, niektórzy mieszkańcy społeczności Sary wierzyli, że dziewczynka jest „duchowym dzieckiem”. Każde niepełnosprawne dziecko, którego matka zmarła podczas porodu, może być uznane za zły omen, a ich życie jest zagrożone. Wielu członków społeczności, do której należała Sarah, w tym jej własna rodzina, było wściekłych z powodu jej niezdolności lub niechęci do mówienia i obrony przed zarzutami, wyrzucając ją i grożąc, że ją zabiją.
Na szczęście Siostra Stan Therese Mumuni i miejscowy Kościół zostali
poinformowani o niebezpieczeństwie, w jakim znalazła się Sarah. Siostra Stan wspomina, jak walczyła, by uratować Sarah przed strasznym losem i dać jej nową szansę. „Kiedy rodzi się dziecko z wadą fizyczną, ludzie uważają, że jest to dziecko ze złym duchem i muszą się takich dzieci pozbyć… a my mówimy, że nie można tego zrobić ” wyjaśnił biskup Vincent Sowa z Yendi. Aby uratować dzieci przed tą praktyką, diecezja wspiera Dom Nazaret, prowadzony przez siostrę Stan. „Te dzieci mają różne rodzaje niepełnosprawności: wady rozwojowe, ślepotę, zespół Downa, kiłę. Wszystkie te dzieci zostały oskarżone o czary i wyrzucone ze swoich społeczności i rodzin oraz grożono im śmiercią” – wyjaśniła Siostra Stan. Dom ratuje te dzieci i bierze za nie pełną odpowiedzialność.
Siostra Stan poświęciła ostatnią dekadę na prowadzenie Domu Dzieci Bożych w Nazarecie w diecezji Yendi w Ghanie, raju, w którym dzieci takie jak Sarah otrzymują schronienie, pożywne posiłki, opiekę zdrowotną i edukację, a także bezwarunkową miłość. W Domu Dzieci Bożych w Nazarecie dzieci otrzymują wysokiej jakości edukację, aby pewnego dnia mogły znaleźć zatrudnienie i zapewnić sobie utrzymanie. Marzeniem Siostry Stan jest to, że pewnego dnia powrócą do swoich rodzinnych wspólnot i pokażą, jak miłość i wsparcie Kościoła dały im siłę do rozwoju i
osiągania celów.
Rose Mary Mutesa

Źródło: https://www.comboni.org/en/contenuti/113088