Tagi:

Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego – 16 czerwca

W dniu 16 czerwca 1971 roku ponad 20.000 studentów z RPA w miasteczku Soweto wyszło na ulice – domagając się nauczania w ich własnym języku. Uzbrojeni policjanci zareagowali, mordując setki demonstrantów. Teraz święto państwowe w Republice Południowej Afryki, określane jako Dzień Młodzieży, jest również uznawane za Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego na całym świecie. Dzień skupia uwagę na barierach, z którymi borykają się afrykańskie dzieci, aby otrzymać wysokiej jakości edukację.

W większości świata edukacja wolna i publiczna jest postrzegana jako podstawowe prawo człowieka. Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego zachęca rządy na całym kontynencie do zapewnienia wysokiej jakości edukacji dla dzieci. Dzień nawiązuje do powstania w Soweto w Republice Południowej Afryki w 1971 roku, kiedy uczniowie wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko dyskryminującej polityce edukacyjnej rządu RPA. Edukacja jest kluczem dla dzieci, aby dorosnąć, aby odnieść sukces. Ogromne ilości danych pokazują, że dzieci, które otrzymują wysokiej jakości edukację na wszystkich poziomach, mają większe szanse na sukces. Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego przypomina nam, że afrykańskie dzieci zasługują na dobre wykształcenie.

Za wstawiennictwem świętego Daniela Comboniego modlimy się, aby wszystkie zasoby mogły zostać zmobilizowane, aby umożliwić afrykańskim dzieciom dostęp do ich prawa do edukacji i do wszystkiego, co jest konieczne, aby dać z siebie to, co najlepsze i rozwinąć swój pełny potencjał.

Źródło: https://www.comboni.org/