2009 Kenia – Budujemy szkołę

STATUS: ZAKOŃCZONY

„Budujemy szkołę” – to projekt prowadzony przez Misjonarzy Kombonianów mający na celu wsparcie rozbudowy szkoły w Woyakol, w Kenii, która dopiero zaczyna swoją działalność. Dzisiaj znajduje się tam przedszkole i pierwsza klasa podstawowa. Szkoła ma trzy lata, lecz z powodu braku nauczycieli była zamykana kilka razy. Dyrektor szkoły napisał do nas, że: „szkoła potrzebuje ławek dla uczniów, książek, zeszytów, oraz mieszkań dla nauczycieli, ponieważ muszą oni przemierzać 15 kilometrów dziennie piechotą, aby dotrzeć do szkoły. Szkoła wymaga rozbudowy ponieważ sal klasowych jest za mało, w przyszłym roku dojdzie kolejna klasa, przez to dwie klasy będą mogły uczyć się w salach, zaś dwie pozostałe „pod drzewem”. Jesteśmy wdzięczni Wam wszystkim za pomocną dłoń wyciągniętą do nas i obiecujemy wam, że poprawimy edukację naszych dzieci”.

Szkoła znajduje się na terenie Kenii między plemieniem Pokot przy granicy z Ugandą. Jest to teren wciąż niebezpieczny z powodu konfliktu pomiędzy plemionami Pokot, Turkana i Karmojong (z Ugandy). Edukacja przyczynia się w dużej mierze do zmian zachowania i mentalności tych ludzi, co sprawia, że powoli na tych terenach gości pokój i respekt. Szkoła jest oddalona od Nairobi (stolicy Kenii) o 600 km. Ostatnie 200 km to kamienista i trudna droga gdzie podczas pory deszczowej przekraczanie rzek staje się niebezpieczne.

Ludzie Pokot w dużej mierze są pasterzami, ich życie zależy od krów, kóz, baranów i wielbłądów, choć w ostatnim czasie wzrasta także zainteresowanie rolnictwem. Ludność ta nie bardzo jest zainteresowana edukacją swoich dzieci. Na dzień dzisiejszy tylko 1/3 chłopców i 1/5 dziewcząt chodzi do szkoły. Na terenie parafii Amakuriat prowadzonej przez Misjonarzy Kombonianów znajduje się 20 szkół podstawowych, z których 13 posiada całe osiem klas. Dwanaście szkół jest sponsorowanych przez Parafię. Ponad to jest także jedna szkoła średnia dla chłopców i jedna wciąż w budowie dla dziewczyn.

Szkoła w Woyakol, dopiero zaczyna swoją działalność. Dzisiaj znajduje się tam przedszkole i pierwsza klasa podstawowa. Szkoła ma trzy lata, lecz z powodu braku nauczycieli była ona zamykana kilka razy. Z powodu problemów finansowych i jako dopiero co rozwijająca się szkoła, posiada tylko jednego nauczyciela o imieniu Amos. Na terenie szkoły znajdują się dwie klasy, pokój nauczycielski i pokój dyrektora. Niezwłoczną potrzebą tej szkoły to ławki dla uczniów.

Celem edukacji jest wzmocnienie młodych ludzi, aby zrozumieli dzisiejszy świat, wykształcić ich, aby byli dobrymi obywatelami i hojnymi liderami, ofiarowanie im wartości człowieka i dobre Chrześcijańskie wykształcenie, pokazanie młodym ludziom różne możliwości życia, aby polepszyli swoje warunki życiowe.

Dyrektor: Martha L. Lorot

 

Pozdrawiam was wszystkich w imieniu Szkoły Podstawowej Woyakol. Tutaj w naszej szkole generalnie staramy się iść do przodu. Mam nadzieję i wierzę, że u was także wszystko przebiega bez problemów.

Nasza Szkoła posiada przedszkole do którego uczęszcza 35 dziewczynek i 45 chłopców. Szkołę podstawową, klasa 1A do której uczęszcza 8 dziewczynek i 22 chłopców, oraz klasę 1B do której uczęszcza 16 dziewczynek i 24 chłopców. W sumie do szkoły uczęszcza 150 uczniów. Mamy dwie klasy dla klas 1A i 1B, zaś przedszkole „uczy się” wciąż pod drzewem. Ponad to posiadamy pokój nauczycielski i pokój dyrektora. Jest też kuchnia, wykonana z błota – gdzie uczniowie otrzymują jeden posiłek dziennie w ramach Programu Dożywiania dzieci w szkołach (WFP).

Nasza szkoła potrzebuje ławki dla uczniów, książki, zeszyty, oraz mieszkania dla nauczycieli, ponieważ muszą oni przemierzać 15 kilometrów dziennie piechotą, aby dotrzeć do szkoły. Szkoła wymaga rozbudowy ponieważ sal klasowych jest za mało, w przyszłym roku dojdzie klasa 2, przez to dwie klasy będą mogły uczyć się w Sali, zaś dwie pozostałe pod drzewem.

Jesteśmy wdzięczni wam wszystkim za pomocną dłoń wyciągniętą do nas i obiecujemy wam, że poprawimy edukację naszych dzieci w całej wspólnocie.

Wdzięczni za waszą otwartość i pomoc
Martha L. Lorot i Lokwanale Amos

Szkoła Podstawowa Woyakol
P.O.Box 8 Kacheliba

 

Witam wszystkich!

Po długim okresie oczekiwania zacząłem posuwać rzeczy do przodu jeśli chodzi projekt budowy szkoły w Woyakol. Było trochę zamieszania, dlatego to opóźnienie, ponieważ mamy dużo projektów na większą skalę. Budujemy klasy i internaty w Chelopoy, Lengorok, Sasak, Kasitet – więc trochę problem z pracownikami i zaufanymi ludźmi którzy podjęliby się budowy bez oszustw.

Najpierw znalazłem odpowiednią osobę i zmierzyliśmy teren w Woyakol. Zrobiliśmy też listę rzeczy potrzebnych, no a potem czekanie na jakąś ciężarówkę która będzie przywozić rzeczy dla innych projektów (w dużej mierze większe – od 6.000 nawet do 20.000 euro) – przez to chcę obniżyć koszty za transport. Będę dawał znać na bieżąco. To co mam zamiar zrealizować to dwie klasy „semi-permanent” czyli, ładne klasy z błota pokrytego tynkiem oraz ławki, może książki jak starczy. Dla porównania, jedna normalna klasa z cegły to koszt od 5.000 euro. Budowa długo nie potrwa – mam nadzieję że spadnie deszcz, bo transport wody kosztuje, a do błota i cementu potrzeba jej sporo.

A oto parę zdjęć z naszej budowy. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim ofiarodawcom, bo to dzięki Wam i dzięki Waszej ofiarności budowa szkoły idzie do przodu i mam nadzieję jak najszybciej będzie służyła dzieciom z Woyakol.

kl. Krzysiek Zębik, kombonianin

 

Szkoła w Woyakol, w Północnej Kenii, którą rozbudowano dzięki akcji „Budujemy szkołę” już działa. Wspólnymi siłami, poprzez różnych dobroczyńców i zaangażowanie ruchu TUCUM udało nam się zebrać kwotę w wysokości 3250 Euro. W ostatnim etapie projektu zrealizowano niezbędne w salach lekcyjnych ławki. Zrobiono ich dwadzieścia. Pozostałe pieniądze zostały wykorzystane na zakup materiałów szkolnych, przede wszystkim książek.

Jeszcze raz przy okazji zakończenia tego projektu dziękujemy wszystkim, którzy się w niego włączyli poprzez ofiary pieniężne.