2017 -2019 Uganda/Matany – Przedszkole w Matany

STATUS: ZAKOŃCZONY

Projekt Świeckich Misjonarzy Kombonianów
“Przedszkole w Matany”

Przedszkole Świętego Daniela Comboniego jest jedną z inicjatyw, realizowanych przy parafii prowadzonej przez Wspólnotę Misjonarzy Kombonianów w Matany – Matany Catholic Parish (Uganda). Dzięki tej placówce dzieci, w wieku od 3 do 6 lat mają możliwość nauki przez 5 dni w tygodniu oraz dostają śniadanie i obiad każdego dnia (tak było do tej pory). W tej samej parafii jest też wspólnota Świeckich Misjonarzy Kombonianów, w której przebywa, od ponad roku, nasza polska ŚMK Danuta Król. Przedszkole utrzymuje się głównie z wpłat pochodzących od darczyńców oraz z symbolicznego wkładu dzieciaków uczęszczających do tej placówki. W ostatnim czasie sytuacja nieco się zmieniła, bowiem pojawiły problemy z wsparciem zewnętrznym. Stąd też, narodził się pomysł wspólnego projektu Wspólnoty Misjonarzy Kombonianów oraz naszej ŚMK Danusi, aby wesprzeć placówkę poprzez zaangażowanie w to, Ruchu Świeckich Misjonarzy Kombonianów w Polsce.
Projekt „Przedszkole w Matany” dotyczy wsparcia przedszkola poprzez dofinansowania jedzenia dla dzieci uczęszczających do przedszkola Świętego Daniela Comboniego przy parafii w Matany. Do tej pory dzieci miały śniadanie i obiad każdego dnia. Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że potrzebne jest ok. 600 euro miesięcznie, czyli ok. 2600 zł, aby opłacić posiłki dla 422 dzieci (3-6 lat). Potrzeba, więc 55-60 osób lub rodzin, które chciałyby ofiarować 50 zł każdego miesiąca, przez okres 1 roku. Jeśli by się tak stało, stosunkowo małym kosztem miesięcznym można zrobić razem coś dobrego.
Darczyńców znajdujemy przede wszystkim wśród naszych rodzin, przyjaciół oraz w zaprzyjaźnionych z nami parafiach. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanym w akcję. Wiele osób wykazuje się dużą inicjatywą zachęcając do udziału w akcji. Niektóre osoby postanowiły comiesięcznie dokonywać wpłat razem z przyjacielem, mamą, tatą, siostrą. Każdy pomysł jest dobry!
Końcem stycznia udało się posłać do Matany (Ugandy) pierwsze ofiarowane pieniądze.
W miarę możliwości kontaktujemy się z Danką (naszą ŚMK koordynującą projekt na miejscu w Matany). W ostatniej rozmowie Danka wielokrotnie zaznaczyła iż dzieciaki na miejscu bardzo czekają i liczą na naszą pomoc gdyż sytuacja jest tam bardzo trudna. W jednej grupie jest ponad 80 dzieci. Ponad 422 dzieciaki nadal czeka na nasze wsparcie.

Chętnych prosimy o kontakt: michal.kedzior@poczta.onet.pl

………….

15-03-2014
Radość w przedszkolu!
W ostatnio otrzymanej wiadomości prosto z Matany (Uganda), dowiedziałem się iż jest wielka radość we wspieranym przez nas przedszkolu. Dzięki Waszemu wsparciu dzieci mają zapewniony codzienny posiłek.
Jak pisze w wiadomości Danka (nasza Świecka Misjonarka Kombonianka):
„Serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Przedszkole w Matany”. Owoce tej akcji już teraz udowadniają, że razem można zdziałać bardzo dużo. Każdego dnia od poniedziałku do piątku o godz. 13:00 dzieci otrzymują posiłek. W lutym – pierwszym miesiącu aktywności po wakacjach, dzieci codziennie otrzymywały owsiankę. W następnym tygodniu będą otrzymywać pocho i fasolę – prosty i najbardziej popularny tu posiłek. Dzięki Waszej pomocy i pieniądzom, które już wpłynęły na konto w kwocie 1.605 euro, tj. 5.216.250 ugx (szyling ugandyjski), możemy zapewnić dzieciom posiłek na 3 miesiące. Wszyscy: dzieci, rodzice, nauczyciele i parafia, do której należy przedszkole są wdzięczni za Waszą pomoc. Mamy nadzieję na Wasze dalsze wsparcie i obiecujemy informować Was o sytuacji w przedszkolu.
Pozdrawiamy serdecznie życząc błogosławionego czasu Wielkiego Postu
o. John Bosco Mubangizi oraz Danuta Król, śmk

W wiadomości otrzymaliśmy również zdjęcia naszych przedszkolaków zajadających kaszę rękami prosto z kubeczków.
Sami odczuwamy wielką radość z faktu iż możemy oglądać uśmiechnięte twarze dzieciaków w Matany. Cieszymy się również z tego że realizujemy ten projekt razem z wami. Wielokrotnie w rozmowach z Wami słyszę określenie „moje dzieci w przedszkolu” lub „nasze dzieci w Matany” cieszę się wtedy niezmiernie iż tak bardzo utożsamiacie się z tymi maluchami w potrzebie.

Michał Kędzior

………….

14-04-2014
EASTER MESSAGE
“Putting a smile on the face of the hungry”

It is common not to smile when one is hungry. In the state of hunger one cannot perform well the duties expected to be performed. It is worse with the young children in nursery, they cannot study. St. Daniel Comboni Nursery children in Matany parish were almost to be in this situation in the last term if you had not extended your helping hand and provided for them food. Thank you for having made the little ones, the staff of the nursery and the parents to understand the meaning of charity, an element that we are called to do more especially in Lent. God, the Father showed us charity by sending us His only Son to die for us. So that we can smile because of the salvation brought to us by Jesus. You have shown us the act of charity in your sending of money to buy food for the nursery children last term. From your charity, the Nursery school children, staff and parents have learnt the providence from God and has built the faith and hope that Nursery will continue for the next term and many years to come.
Thank you once more for your financial support to buy food for the children. Remain ever blessed wishing you a joy filled celebration of Easter with Allelluiah.
Yours
Fr. John Bosco Mubangizi,
Parish Priest – Matany,
Moroto Diocese