2019 RŚA – Ośrodek Pomocy Medycznej “DA TI NDOYE”

Świeccy Misjonarze Kombonianie na misji w Mongoumbie to młodzi ludzie, którzy chcą poświęcić część swojego życia na pracę wśród najuboższych i najbardziej opuszczonych tego świata. Nie zawsze jednak to jest takie proste jak się wydaje. Tworzymy tutaj międzynarodową wspólnotę i uczestniczymy w życiu parafii prowadzonej przez Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego.

Nasza misja w Mongoumba w Republice Środkowoafrykańskiej usytuowana jest tuż przy granicy z Kongo-Brazaville, oraz Republiką Demokratyczną Konga. Nasza praca polega przede wszystkim na integracji ludzi mieszkających w głębi lasu – Pigmejów z ludźmi z wioski. Chodzimy do małych wiosek usytuowanych w lesie, by nieść chociaż podstawową pomoc medyczną dla tych ludzi, razem z naszym miejscowym pracownikiem ośrodka zdrowia prowadzimy krótkie prelekcje na temat chorób tutaj występujących, higieny osobistej, wprowadzamy proste katechezy, które można odnieść do ich życia, a także dajemy chwile beztroskiego dzieciństwa dla najmłodszych poprzez gry i zabawy.

Pigmeje to plemię, które przez miejscowych ludzi z wioski uważane jest za tanią lub bezpłatną siłę roboczą, są spychani na margines społeczeństwa, a dość często nie uznawani za społeczeństwo tylko mówiąc wprost: „zwierzęta z lasu” – bardzo brzydkie i przykre stwierdzenie, ale niestety taka jest tutejsza rzeczywistość. Integracja dla nas jest najważniejszym zadaniem, ale ciężko mówić o integracji, kiedy często zdarza się tak, że Pigmeje nie są chętnie przyjmowani do szpitala, by opatrzeć rany, zrobić test na malarię, czy chociażby wykazać najmniejsze zainteresowanie ich zdrowiem. Są odsyłani do domu, albo na naszą misję.

Na naszej misji mamy mały ośrodek zdrowia, który nie jest w najlepszym stanie, oraz centrum rehabilitacji „Da ti Ndoye”, co znaczy „Dom Miłości”.
Projekt ma na celu modernizację tego istniejącego od 1985 roku ośrodka rehabilitacyjnego. Chcielibyśmy połączyć go wraz z naszym ośrodkiem zdrowia by stworzyć jeden kompleks dający wiele możliwości. Jest to jeden z nielicznych ośrodków rehabilitacji, do którego zgłaszali się pacjenci z obszaru całej diecezji M`Baiki. Oprócz odnowienia fizycznego budynku, chcielibyśmy również odnowić naszą animację misyjną poprzez fizyczną pracę na rzecz miejscowej ludności dając najcenniejszy dar – zdrowie.

W zależności od możliwości finansowych kolejno chcielibyśmy:
– wymienić kanalizację wodną; wyczyścić i zdezynfekować zbiornik na wodę lub wymienić na nowy; wyczyścić studnię; zakupić generator do pompowania wody, wymienić rury doprowadzające wodę;
– założyć panele słoneczne i baterie
– zakupić agregator prądotwórczy
– odnowić kuchnię (wymiania blatów, założenie płytek)
– odnowić toalety (wyczyszczenie ścian, założenie płytek, wymiana drzwi, zakup wyposażenia)
– wykonać podjazd dla wózków inwalidzkich i założyć barierki na werandzie
– w całym budynku wymienić sufit, wyczyścić i odnowić ściany
– wyposażyć gabinety w potrzebny sprzęt dostępny na miejscu (załącznik)
– zakupić najpotrzebniejsze leki

https://opole.tvp.pl/46074623/misyjne-dzielo-moniki-jamer-absolwentka-po-szuka-pomocy-dla-mieszkancow-afryki?fbclid=IwAR0NFFMTL47b4bf5oxlaKFPDA2zDfU31qIWfqfhiy4kri28mUTB56_Y8j9A

1. APLIKANT PROJEKTU:
Monika Jamer, Świecka Misjonarka Kombonianka
Łużna 46, 38-322 Łużna
Email: moniaj_17@wp.pl

2. WŁAŚCICIEL PROJEKTU
Parafia St. Georges Mongoumba
B.P.1372
Bangui, Republika Środkowoafrykańska

3. BUDŻET

LEKI I ŚRODKI OPATRUNKOWE      4 000 EURO
SPRZĘT DO FIZJOTERAPII                 2 000 EURO
MATERIAŁY BUDOWALNE             12 000 EURO
WYPOSAŻENIE OŚRODKA                5 000 EURO
PANELE SŁONECZNE I BATERIE     5 000 EURO
POMPA DO WODY I GENERATOR   4 000 EURO
PRACOWNICY                                     3 000 EURO
TRANSPORT MATERIAŁÓW             1 000 EURO
KANALIZACJA                                     2 000 EURO

SUMA                                                 39 000 EURO

4. POMYSŁODAWCA I ORGANIZATOR PROJEKTU

www. kalwaryjska33.pl

OFIARY MOŻNA WPŁACAĆ NA KONTO MISJONARZY KOMBONIANÓW:  

68 8591 0007 0240 0516 0783 0001 (Krakowski Bank Spółdzielczy)

z dopiskiem: Ośrodek Pomocy Medycznej “DA TI NDOYE”