Sudan Południowy: W diecezji Rumbek wszyscy zadają sobie pytanie: dlaczego?

Po postrzeleniu i zranieniu biskupa-elekta diecezji Rumbek władze rozpoczęły śledztwo wszystkich urzędników i pracowników w rezydencji biskupa i biura diecezjalnego, w tym duchownych.

Katolicy w Sudanie Południowym, szczególnie ci z diecezji Rumbek, wyrazili ogromny szok i niedowierzanie na wiadomość o ataku na biskupa-elekta diecezji Rumbek, ojca Christiana Carlassare, MCCJ. Ksiądz  Mbikoyezu Gbemboyo John, z Dżuby w Sudanie Południowym, powiedział, że wielu ludzi w diecezji Rumbek było naprawdę szczęśliwych kiedy dowiedziało się, że po dziesięciu latach w końcu został nominowany nowy biskup. Według księdza Mbikoyezu, atak na nowo wybranego biskupa diecezji, wstrząsnął mieszkańcami diecezji Rumbek ale i całym. Wszyscy urzędnicy i pracownicy diecezjalni, w tym duchowni, są poddani przesłuchaniom.

Przygotowywaliśmy się do święceń biskupich

Były koordynator diecezjalny katolickiej diecezji Rumbek, ks. John Mathiang, który 15 kwietnia oficjalnie powitał ojca Christiana Carlassare w diecezji, potępił atak na biskupa elekta. Powiedział, że diecezja już przygotowuje się do święceń biskupich wyznaczonych na święto Zesłania Ducha Świętego 23 maja.

Nie ma jeszcze szczegółów dotyczących napastników ani ich motywów

Nie znane są jeszcze szczegóły dotyczące tożsamości uzbrojonych ludzi, którzy wtargnęli w środku nocy do domu gdzie przebywał ojciec Christian ani przyczyny tego ataku. Gubernator stanu Lakes w Sudanie Południowym, Makur Kulang Liei, potępił atak na ojca Christiana Carlassare i wezwał do spokoju, obiecując jednocześnie rzetelne śledztwo. Z relacji wynika, że wstępne śledztwo jest już w toku. Obejmuje wszystkich, którzy pracują w rezydencji i kurii biskupa, w tym duchownych.

Rozprzestrzenianie się broni palnej

Postrzelenie nowego biskupa-elekta przypomniało o podobnym wydarzeniu w diecezji Rumbek które miało miejsce w dniu 15 listopada 2018 r. Kenijski jezuita ks. Victor-Luke Odhiambo, dyrektor kolegium nauczycielskiego Mazzolari w Cueibet w Sudanie Południowym, został zastrzelony w swoim domu. W odpowiedzi na zabójstwo ojca Odhiambo, jezuickiego prowincjała prowincji Afryki Wschodniej, ks. Joseph Afulo potępił dostępność do broni palnej w Sudanie Południowym. Ks. Afulo zaapelował do zachodnich rządów i osób prywatnych o połączenie wysiłków i wezwanie do zaprzestania sprzedaży tej broni w Sudanie Południowym.

Solidarność ze strony księży i świeckich

Arcybiskup Dżuby w  Sudanie Południowym, Stephen Ameyu oraz biskup Mark Kadima, Nuncjusz Apostolski Sudanu Południowego, okazali bliskość i solidarność z  biskupem elektem Christianem  Carlassare, kiedy w poniedziałek przybył na międzynarodowe lotnisko w Dżubie w drodze do Nairobi gdzie udał się na leczenie.

Prezydent Kiir: Szybkie śledztwo

W międzyczasie w komunikacie podpisanym przez prezydenta Sudanu Południowego Salva Kiir Manyardit wezwano do szybkiego zbadania sprawy postrzelenia ojca Christiana Carlassare. Prezydent Salva Kiir potępił ataki na duchownego: „Wzywam władze stanu Lakes do przeprowadzenia szybkiego śledztwa, które doprowadzi do zgodnego z prawem zatrzymania i ścigania przestępców, którzy dopuścili się tego przestępstwa” – powiedział prezydent.

Przebaczenie i pojednanie: przesłanie od rannego księdza wybranego na biskupa Sudanu Południowego

Jestem pewien, że wrócę, aby być z wami. Pozostańmy proszę razem w modlitwie i bądźmy gotowi na przebaczenie w naszej wspólnocie. Szukajcie sprawiedliwości z tym samym sercem Boga, to znaczy miłosiernym sercem, które może nauczyć pokoju, miłosierdzia wobec każdej osoby, ponieważ te wartości są obecne w sercu każdego z nas. Mimo, że jesteśmy daleko, czuję się z Wami zjednoczony, pozostańmy zjednoczeni w tym procesie pojednania ”- powiedział ojciec Christian Carlassare, w szpitalu w Kenii

Źródło: Vatican News