Wizyta biskupów w regionie Beni

W niedzielę, 17 stycznia, Parafię św. Teresy z Avila w regionie Beni, w Republice Demokratycznej Konga odwiedziła delegacja przedstawicieli Kongijskiej Konferencji Episkopatu (Cenco) i Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Afryki Środkowej. Celem wizyty było okazanie solidarności z mieszkającą tam ludnością od lat zagrożoną atakami zbrojnymi.

Region Beni w Kiwu Północnym to teren bardzo bogaty w surowce naturalne. Ataki na tamtejszą ludność cywilną są nasilone zwłaszcza w czasie zbiorów kakao. Według danych przedstawionych przez ruch społeczeństwa obywatelskiego La Lucha, w ciągu ostatnich 14 miesięcy, w rejonie Beni zginęło ponad 1200 osób. Niekiedy dochodzi tam też do porwań, podpaleń, a nawet — tak jak miało to miejsce chociażby w październiku ubiegłego roku — bezczeszczenia Kościołów. Czynów tych dokonują uzbrojone gangi o różnym pochodzeniu etnicznym, religijnym i z różnych obszarów, które chcą kontrolować zasoby surowców. W efekcie ludność ze strachu przed zbrodniami zmuszona jest do ucieczki lub milczenia i braku reakcji na rabunki.  

Biskupi podczas zjazdu odwiedzili także Mbau, miasto położone nieco ponad 20 km na północ od Beni, gdzie prosili ludność o pamięć dla porwanych kapłanów a także zabitej ludności. Apelowali także do członków gangów: „Wróćcie do bycia człowiekiem. Kiedy zabijamy, kradniemy, dopuszczamy się przemocy, zniekształcając naszą prawdziwą istotę jako ludzi. Człowiek nie może popełniać takich czynów.”.